گواهی انحصار وراثت چیست؟ | همه چیز درباره گواهی انحصار وراثت

همه چیز درباره گواهی انحصار وراثت
همه چیز درباره گواهی انحصار وراثت

موضوع انحصار وراثت یکی از موضوعاتی است که با توجه آمار پرونده های موجود در دادگاه ها مردم بسیاری با آن سر و کار دارند. اما ممکن است سوالات مهمی در رابطه با این موضوع مطرح شود. برای مثال آیا میدانید چگونه میتوان گواهی انحصار وراثت دریافت نمود و یا مدارک لازم برای گرفتن آن چیست؟

گواحی انحصار وراثت چیست؟
گواحی انحصار وراثت چیست؟

گواهی انحصار وراثت چیست؟

در ابتدا بهتر است بدانیم گواهی انحصار وراثت چیست و سپس توضیحات بیشتری در مورد آن ارائه می دهیم. به طور ساده گواهی انحصار وراثت فرمی است که در آن ورثه و میزان سهم هر کدام آن ها از ارث مشخص شده است و با کمک آن، ورثه میتوانند روند های حقوقی را طی نموده و حتی سهم خود از ارث را بفروشند.

لازم به ذکر است بدون داشتن این گواهی، ورثه هیچ قرار داد حقوقی نمیتوانند بر روی ارثیه ی خود اعمال کنند. یکی از نکاتی در این مورد مهم واقع شده، این است که اگر شخص متوفی وصیت نامه داشته باشد ابتدا وراث باید به وصیت نامه عمل کنند و سپس برای اموال باقی مانده اقدام کنند.

اما این بدان معنا نیست که شخص متوفی میتواند اموال خود را به نام دیگران کند شخص متوفی قانونا یک سوم اموال را میتواند فقط در وصیت خود به اسم دیگران کند و در صورت بیشتر بودن این اموال ذکر شده ورثه میتوانند به آن عمل نکنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی انحصار وراثت

در این بخش مدارک مورد نیاز برای گرفتن این گواهی را برای شما عزیزان معرفی میکنیم تا اطلاعات کافی و درست درباره آن داشته باشید. مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهی انحصار وراثت عبارت اند از:

 • گواهی فوت که از سال ۹۵ به بعد به صورت الکترونیکی در سامانه ی مربوطه میتوان دریافت کرد
 • استشهاد محضری
 • شناسنامه ی فرد فوت شده
 • وصیت نامه رسمی فرد فوت شده
 • عقدنامه یا رو نوشت
 • برای کسانی که قبل از سال ۹۵ فوت شده اند (گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی)
 • شناسنامه ورثه
نکات گواهی انحصار وراثت و انواع آن
نکات گواهی انحصار وراثت و انواع آن

نکات گواهی انحصار وراثت و انواع آن

به طور کلی ۲ مدل گواهی انحصار وراثت وجود دارد

 • محدود
 • نامحدود

این دو گواهی با توجه به مقدار و ارزش اموال فرد فوت شده تغییر میکنند. یعنی به طور ساده اگر اموال فرد فوت شده ارزشی کمتر از ۵۰ میلیون داشته باشد باید ورثه گواهی انحصار وراثت محدود بگیرند و اگر بیشتر از آن باشد ورثه باید گواهی انحصار وراثت نامحدود بگیرند.

نکته ی قابل توجه این است که در گواهی انحصار وراثت محدود اموال خرج امور معنوی خواهد شد. نکته ی بعدی این است که مدت زمان صدور این دو گواهی متفاوت از یکدیگر است و گواهی محدود، بسیار سریع و در کمترین زمان ممکن صادر میشود ولی گواهی انحصار وراثت نا محدود، کمی زمان بر است زیرا باید تمامی ورثه ها و سهم الارث آن ها مشخص شود.

استشهادیه انحصار وراثت

ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که استشهادیه چیست و چه کاربردی در روند گرفتن گواهی دارد؟ این فرم یکی از مدارک اصلی و مورد نیاز برای دریافت گواهی انحصار وراثت می‌باشد که این در این فرم یا گواهی، هویت افراد وارث و میزان سهم هر یک از آنها مشخص میشود. برای این فرم باید ۳ نفر شاهد حضور داشته باشند و در یکی از دفاتر اسناد رسمی استشهادیه را تکمیل کنند. وظیفه ی شاهد این است که باید در این فرم شهادت دهد افراد وارث چه کسانی هستند و تاریخ فوت فرد متوفی را مشخص کند که این شهادت ها باید به امضای شاهدان رسیده و در دفاتر اسناد رسمی تایید بشود.

اطلاعات فرم استشهادیه

 • نام و مشخصات متوفی
 • نام و مشخصات وارثان
 • تاریخ فوت

مراحل گرفتن گواهی انحصار وراثت

گرفتن گواهی انحصار وراثت با توجه به توضیحات بالا برای وراث ضرورت دارد تا بتوانند اموال را انتقال دهند بعد از عمل به وصیت فرد متوفی و پرداخت بدهی ها سپس اموال باقی مانده با توجه به قانون های موجود در خصوص این موضوع میان وراث تقسیم خواهد شد. اما بسیاری با مراحل گرفتن این گواهی آشنایی لازم را ندارند. مراحل گرفتن این گواهی به شرح زیر میباشد:

 • جمع آموری مدارک
 • پر کردن فرم استشهادیه
 • ثبت نام یکی از وراث در سامانه ثنا
 • مراجعه و ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی
 • مراجعه به شورای حل اختلاف و شعبه ی مربوطه
 • نشر آگهی در خصوص انحصار وراثت نامحدود

بعد از گذشت تقریبا ۱ ماه از انتشار آگهی باید به شورای حل اختلاف رفته و رای برابر با اصل به تعداد وراث گرفته شود.

توصیه ای کوتاه از طرف وکلای عدل مبین
توصیه ای کوتاه از طرف وکلای عدل مبین

توصیه ای کوتاه از طرف وکلای عدل مبین

انحصار وراثت و گرفتن گواهی آن روندی بسیار مهم و تاثیر گذار در آینده هر یک از وراث می‌باشد. ممکن است افراد بسیاری با قوانین مهم درباره انحصار وراثت و روند ادرای آن آشنا نباشند و به صورت اشتباهی دست به اقداماتی بزنند که جبران پذیر نباشد.

پیشنهاد میکنیم که برای گرفتن گرفتن این گواهی، حتما از یک وکیل متخصص کمک بگیرید. با توجه به این که یکی از اموال بسیار مهم درباره انحصار وراثت درباره آن بحث میشود ملک و املاک است، پیشنهاد میدهیم از یک وکیل ملکی در تهران برای اقدامات خود مشاوره بگیرید. برای دریافت مشاوره رایگان و تخصصی درباره انحصار وراثت، همین حالا با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *