پیش‌بینی بازار مسکن در سال 1403 | چه بر سر وضعیت املاک ایران می‌آید؟

پیش‌بینی بازار مسکن در سال 1403
پیش‌بینی بازار مسکن در سال 1403

با توجه به مواردی مانند رشد نرخ تورم، قابل پیش‌بینی نبودن وضعیت اقتصاد، رکود در ساخت و ساز ساختمان، وضعیت سیاسی خاورمیانه، مالکیت نهادهای عمومی و بانک ها در املاک و … می‌توان احتمال اینکه در سال 1403 با افزایش قیمت مسکن روبه‌رو شویم را بسیار بالا دانست.

بیشتر بخوانید : 3 فرضیه مهم درباره آینده بازار مسکن در وبسایت ایسنا

متاسفانه از سمت دولت نیز اقداماتی برای کنترل بازار مسکن صورت نگرفت و به وعده رشد ساخت و ساز مسکن به درستی عمل نشد و اقدام تاثیرگذاری انجام نشد. همین امر نیز از عوامل بسیار موثر دیگر است که باعث شود منتظر رشد قیمت بازار مسکن در ایران باشیم.

رشد قیمت مسکن در سالهای گذشته باعث شد تا شکل زندگی افراد در ایران بسیار تغییر کند. شاهد این مسئله بودیم که افرادی که در مناطق مناسب و خوب تهران ساکن بودند (افرادی که مستاجر بودند) به سمت مناطق ارزانتر و کم هزینه‌تر آمدند. البته باید توجه داشته باشیم که افرادی که در مناطق خوب و گران تهران زندگی می‌کنند در اکثر موارد به علت داشتن سرمایه بالا، شاهد رشد سرمایه خود می‌شوند. همچنین شاهد بودیم که افراد بسیاری برای خرید یا اجاره ملک به حومه تهران و یا حتی شهرستان‌های دیگر روی آورند. بسیاری از افرادی که در استان‌های غیر از تهران زندگی می‌کردند به این شهر آمدند تا در آمد بهتری داشته باشند و همچنین برخی از افرادی که در استان تهران زندگی می‌کردند به شهر های دیگر برای زندگی مهاجرت کردند.

آمار معالات ملکی و ارتباط آن با پیش‌بینی بازار مسکن
آمار معالات ملکی و ارتباط آن با پیش‌بینی بازار مسکن

آمار معاملات ملکی و ارتباط آن با پیش‌بینی بازار مسکن

در ماه‌های اخیر و مخصوصا در سال گذشته شاهد آمار پایین معاملات ملکی بودیم اما باید توجه داشته باشید که همچنان استان‌هایی مانند استان تهران یا استان‌های شمالی کشور نرخ خوبی در معاملات ملکی دارند. قیمت بالای املاک و نرخ معاملات ملکی باعث شده تا وجود کلاهبرداران ملکی نیز بیشتر شود و از سمت مراجع قانونی مختلف و کارشناسان مختلف، پیشنهاد شده تا مشاوره وکیل ملکی را برای معاملات ملکی داشته باشیم و از آن استفاده کنیم. از نکاتی که باید برای پیش‌بینی بازار مسکن همیشه به آن توجه داشته باشیم نرخ و آمار معاملات ملکی می‌باشد.

قیمت حدودی مسکن در استان تهران
قیمت حدودی مسکن در استان تهران

قیمت حدودی مسکن در استان تهران

برای اینکه اطلاعات بهترین برای پیش‌بینی بازار مسکن در ایران کسب کنید خوب است تا از قیمت حال حاضر مسکن در استان تهران (پایتخت) مطلع شوید. در سال 1402 میانگین قیمت خانه در استان تهران به متری 75 تا 85 میلیون تومان رسید. این در حالی است که در استان تهران مناطقی وجود دارد که قیمت هر متراژ ملک به 300 الی 500 میلیون تومان نیز می‌رسد. و همچنین در مناطقی قیمت متراژی 20 الی 30 میلیونی نیز مشاهده می‌شود.

باید توجه داشته باشید که مهم‌ترین فاکتور در قیمت املاک در استان تهران و دیگر استان‌های کشور ایران، منطقه آن ملک است. در تهران مناطقی مانند نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و … قیمت های بسیار وحشتناک و بالایی دارند. در برخی مناطق هم مانند منطقه 5 و منطقه 21 شاهد رشد قیمت مسکن به شکل قابل توجه ای بوده‌ایم.

امروزه برای بسیاری از افراد عادی و اشخاصی که در بازار مسکن فعالیت می‌کنند و یا نگران ارزش املاک خود هستند این است که آینده بازار مسکن در ایران در ماه‌های آینده و در سال‌های آینده (سال 1403) چه خواهد شد؟ ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که پیش‌بینی بازار مسکن در کشور ایران با توجه وضعیت اقتصادی و شرایط خاورمیانه به صورت دقیق امکان‌پذیر نیست. اما در این مقاله قصد داریم تا با استفاده از تحلیل‌های ارائه شده توسط افراد متخصص و منابع معتبر، اطلاعات مفیدی به شما عزیزان انتقال دهیم.

با توجه به آمارها و نمودارهای مربوط به قیمت مسکن در طی دهه‌های گذشته هیچگاه شاهد کاهش قیمت میانگین به صورت ثابت و طولانی مدت نبودیم. در ماه‌های گذشته به صورت مقطعی شاهد کاهش قیمت مسکن بودیم اما با توجه به آمارهای موجود و نمودارهای سالهای گذشته می‌دانیم که احتمال کاهش قیمت به شدت پایین است. هرچند برخی از کارشناسان و تحلیلگران اعتقاد بر رکود بازار مسکن در سالهای آینده را دارند.

مشاوره حقوقی با وکیل
مشاوره حقوقی با وکیل

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *