ویژگی های یک وکیل خوب و موفق چیست؟

ویژگی های یک وکیل خوب و موفق
ویژگی های یک وکیل خوب و موفق

در دنیای امروزی هر یک از ما انسان ها ممکن است با مشکلاتی روبه رو شویم که به سادگی نمیشود از کنار آنها عبور کرد. از جمله مهم ترین این مشکلات میتوانیم به مشکلات حقوقی و قانونی اشاره کنیم. مشکلاتی که به اندازه ی کافی پیچیدگی دارند تا ما مردم عادی به سادگی نتوانیم از آن سر در بیاوریم و به دنبال راه حل آنها بگردیم. پس باید به دنبال وکیل مناسب بگردیم تا ویژگی های یک وکیل خوب داشته باشد و ما بتوانیم از توانایی و علم او بهره بگیریم. در زمان حال به راحتی میتوانید برای کار های خود وکیل بگیرید اما یافتن یک وکیل عالی و مناسب، به همین سادگی نیست.

در این مطلب ما می‌خواهیم شما را با چند نمونه از ویژگی های یک وکیل خوب آشنا کنیم تا راه شناخت یک وکیل مناسب برای شما را هموار تر کنیم.

وکیل باید حرف های موکل را خوب بشنود
وکیل باید حرف های موکل را خوب بشنود

وکیل باید حرف های موکل را خوب بشنود!

یکی از ویژگی های وکیل خوب این است که ابتدا به حرف های موکل خود با دقت گوش دهد و اطلاعات پرونده را با دقت هر چه تمام تر و با جزئیات مطالعه کند تا با استفاده از تمامی نکات و جزئیات داخل پرونده بتواند به موکل خود کمک کند.

مهارت ارتباطی کلامی و نوشتاری

از آنجایی که باید وکیل در محضر دادگاه و شاهدان مستنداتی ارائه کند و از موکل خود دفاع به عمل بیاورد، با توجه به وقت محدود جلسه باید از نظر ارتباط کلامی بسیار قدرتمند ظاهر شود تا در کوتاه ترین زمان بتواند اظهارات خود را به بهترین نحو به قاضی ارائه کند.

یک وکیل حرفه ای باید قبل از شروع دادگاه مستندات و شواهدی که به صورت مکتوب به دادگاه ارائه می شود را به صورت کاملا مناسب نگارش کند و به دادگاه ارسال کند. اگر وکیل مهارت های ارتباطی مناسبی نداشته باشد، موفقیت میسر نمیشود و احتمال شکست بیشتر میشود.

یک وکیل خوب همیشه به روز است
یک وکیل خوب همیشه به روز است

به روز بودن

با توجه به امکان تغییرات در قوانین و اطلاعات قدیمی وکیل ممکن است در بعضی موارد کارایی های خود را از دست بدهد یک وکیل مناسب و خوب برای اینکه بتواند از علمی که دارد در شغل خود به درستی بهره بگیرد، باید مطالعه گر باشد و دائما اطلاعات و علم خود را به روز رسانی کند. در صورت عدم به روز رسانی علم خود، رفته رفته ممکن است در پرونده هایی که در آنها فعالیت میکند، نتواند موفق ظاهر شود.

امانت دار بودن

یکی از ویژگی های مهم یک وکیل خوب را میتوان امانت داری و محرم اسرار بودن یک وکیل دانست. یک وکیل خوب باید در قبال موکلین خود امین باشد، زیرا ممکن است موکلین مواردی را نزد وکیل خود مطرح کنند که فاش کردن این اسرار میتواند به حیثیت و آبروی موکل لطمه وارد کند.

ساده سازی پرونده

یک وکیل خبره باید با استفاده از علم خود و با توجه به بررسی شدن تمامی ارکان پرونده، تمام تلاش خود را به کار گیرد تا از پیچیده شدن مسیر دادرسی و پرونده جلوگیری کند و به شفاف سازی پرونده در کوتاه ترین زمان کمک کند تا بتواند مسیر پیشروی پرونده را هموار تر کند.

دقیق بودن

این ویژگی یکی از برجسته ترین و مهم ترین نقاط قوت یک وکیل خوب است. یک وکیل خوب باید با دقت جزئیات پرونده را بررسی کند تا بتواند به ساده ترین راه و بهترین مسیر اقدام کند. اگر یک وکیل این جزئیات را بررسی نکند ممکن است نکات مهمی از پرونده را نادیده بگیرد و شمارا از مسیر پیروزی دور کند. همینطور دقیق بودن باعث بالا رفتن سرعت موفقیت و حل مشکلات احتمالی پرونده ی شما‌ میشود.

رک و صادق بودن

یک وکیل خوب هرگز نباید به موکل های خود قول صد درصدی بدهد. یک وکیل خوب باید موکل خود را با حقایق و روند پرونده بدون کوچک ترین پرده پوشی آگاه کند، زیرا که صادق بودن وکیل باعث میشود که موکل امید یا ترس های بی جهت را کنار‌گذاشته و با شرایط واقعی پرونده روبه رو شود.

قدرت یک وکیل در ادب و شخصیت آن است
قدرت یک وکیل در ادب و شخصیت آن است

شخصیت و ادب

یک وکیل خوب در هر شرایطی باید به مقام قاضی احترام بگذارد و با رعایت این اصل با او سخن بگوید. همانطور که یک وکیل خوب نباید با چاپلوسی یا تنزل جایگاه خود با قاضی رفتار نماید، از طرفی دیگر نیز نباید به واسطه ی اطلاعات و دانشی که دارد نسبت به قاضی و مقام دادگاه تفاخر نماید. بلکه باید با رفتار مناسب خود احترام دادگاه را برانگیزد تا احترام و اعتبار بیشتری برای خود دریافت کند.

احترام به طرف مقابل

همانطور که مستحضر هستید وکالت شغلی است که باعث میشود بین همکاران مجادله و مشاجره رخ دهد. بهتر است این مجادلات و گفتگو ها در جهت یافتن وقایع و شفاف سازی پرونده برای قاضی، با رعایت ادب و احترام طرف مقابل انجام گیرد و دادگاه نباید شکل دعوا و توهین به خود بگیرد.

شجاعت

یک وکیل خوب باید شجاعت بسیار داشته باشد، در بعضی موارد ممکن است صاحبان قدرت و ثروت، حق و حقوقی از دیگران ضایع کنند که در این موارد وکیل باید با شجاعت کامل به کار خود ادامه داده و کناره گیری نکند، و با استفاده از علمی که دارد مسیر پرونده را برای رسیدن به عدالت و شفاف سازی پیش ببرد.

با بهترین وکلای دادگستری در تهران همکاری کنید

موسسه حقوقی عدل مبین، با تلاش بسیار توانسته تا تیمی از بهترین وکلای دادگستری با انگیزه را در تهران تشکیل دهد و بیش از 20 سال در زمینه پرونده های حقوقی و کیفری مختلف فعالیت کند. شما میتوانید برای حل مشکلات حقوقی و کیفری خود، با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 2

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *