وکیل الزام به تنظیم سند رسمی در غرب تهران | سریع نتیجه بگیرید

وکیل الزام به تنظیم سند رسمی در غرب تهران
وکیل الزام به تنظیم سند رسمی در غرب تهران

یکی از رایج ترین دعاوی ملکی در غرب تهران، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان یا ملک می‌باشد. این دعاوی که معمولا در یک معامله خرید فروش ملک یا اموال غیر منقول، در صورت عدم پایبندی فروشنده نسبت به تنظیم و انتقال سند رسمی به نام خریدار رخ می‌دهد. این عدم اقدام به انتقال سند توسط فروشنده، اصولا به دلیل بالا رفتن ارزش ملک در فاصله زمانی انجام معامله مرتبط می‌باشد. بهترین راهکار برای حل این مشکلات مشاوره از یک وکیل الزام به تنظیم سند رسمی در غرب تهران است.

عدم اقدام فروشنده به انتقال سند رسمی میتواند به دلیل عدم توانایی خریدار و حضور نداشتن در دفترخانه رسمی باشد. علاوه بر اینکه میتوانید به صورت فردی جهت حل مشکلات خود اقدام کنید بهتر است از یک وکیل ملکی در غرب تهران برای حل مشکل خود کمک بگیرید و مشاوره دریافت کنید. همین حالا به شماره تلفن های موسسه حقوقی عدل مبین جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی
دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

همانطور که گفته شد یکی از رایج ترین دعاوی ملکی، الزام به تنظیم سند رسمی می‌باشد که معمولا در معامله های خرید و فروش صورت می‌گیرد. این دعاوی در صورت عدم پایبندی فروشنده بر تنظیم سند رسمی رخ می‌دهد.

معمولا فروشنده طی یک قولنامه و مبلغی از معامله دریافت می‌کند و زمان را نیز برای تنظیم سند به نام خریدار تعیین می‌کند و باقیمانده مبلغ را دریافت می‌کند. اما گاهی فروشنده این اقدامات را پیگیری نمی‌کند و در این صورت دعوای الزام به تنظیم سند رسمی پیش می آید.

نکات مهم دعوای الزام به تنظیم سند در غرب تهران

همانطور که گفته شد پرونده های الزام به تنظیم سند در غرب تهران بسیار رایج هستند. شایسته است در چنین پرونده هایی از یک وکیل ملکی در تهران کمک بگیرید. در روند چنین پرونده هایی ابتدا تحقیقات و بررسی ها ی لازم توسط دادگاه انجام می‌شود و صحت اطلاعات گفته شده در دادخواست مشخص می‌شود که می‌توانیم به احراز هویت فروشنده و خریدار، احراز مالکیت فروشنده و وجود قرار داد و همینطور توقیف نبودن ملک اشاره کنیم. پس از آن به درخواست خواهان قرار دستور موقت برای ممانعت از فروش ملک صادر می‌شود.

بیشتر بخوانید : فروش مال غیر

شرایط دعوای الزام به تنظیم سند رسمی
شرایط دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

شرایط دعوای الزام به تنظیم سند

 • وجود یک رابطه قرارداری بین طرفین
 • در قرار داد ذکر شده باشد که طرفین متعهد به حضور در دفترخانه به منظور تنظیم سند رسمی هستند
 • فرد فروشنده، مالک واقعی باشد
 • ملک توقیف نباشد و قابلیت انتقال داشته باشد
 • آمادگی خریدار برای پرداخت مابقی مبلغ در دفترخانه

بیشتر بخوانید : جعل اسناد ملکی

نکات مهم دعوای الزام به تنظیم سند در غرب تهران

دعوای الزام به تنظیم سند جزء پرونده های پیچیده حساب می‌شود و اگر شما بدون آگاهی وارد این دعاوی شوید و دچار مشکل شوید، این روند می‌تواند پیچیده تر و طولانی تر شود. الزام به نظیم سند دارای نکاتی مهم می‌باشد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

 • اگر فروشنده ملک را به فرد دیگری منتقل کند،امکان ابطال معامله دوم وجود دارد و انتقال مال غیر محسوب میشود.
 • اگر فروشنده فوت کند، میتوانید ب طرفیت وارث این دعوی را مطرح کنید.
 • ملک باید سابقه ثبت داشته باشد.
 • ملک مورد نظر باید درای گواهی پایان کار و پروانه از شهرداری باشد.
 • شما می‌توانید برای هر روز تاخیر در تنظیم سند از سوی فروشنده و یا تاخیر در پرداخت ثمن معامله از سوی خریدار،مبلغی را به عنوان وجه التزام و حسارت قراردادی مشخص کنید که در این صورت فرد فروشنده علاوه بر التزام به تنظیم سند، موظف به پرداخت خسارت هم شود.

بیشتر بخوانید: وکیل انحصار وراثت در غرب تهران

مدارک مورد نیاز تنظیم سند رسمی در غرب تهران
مدارک مورد نیاز تنظیم سند رسمی در غرب تهران

مدارک مورد نیاز تنظیم سند رسمی در غرب تهران

برای پیگیری دعاوی الزام به تنظیم سند ملک، داشتن مدارک هایی ضروری است که در ادامه آنها را به صورت موردی بیان می‌کنیم:

 1. وجود یک قرارداد ضروری است.در این قرارداد باید تعهد به انتقال مال غیر منقول را به عنوان بخشی از تعهدات فروشنده ذکر شده باشد.
 2. لازم است فروشنده برای امضای سند انتقال،تعهد دهد که در دفتر اسناد رسمی حاضر شود.بهتر است برای عدم حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی،مبلغی به عنوان جریمه در نظر گرفته شود.
 3. اگر برای حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی،اظهارنامه ای از طرف خریدار به فروشنده ابلاغ شده باشد،کپی اظهارنامه باید در دادخواست موجود باشد.
 4. اگر مورد دعوا ملکی باشد، قبل از اقامه دعوا باید از وجود برگه ی پایان کار و گواهی عدم خلافی از شهرداری مطمئن شوید.
 5. مورد معامله، باید سابقه ثبتی داشته باشد و در جریان باشد.
 6. دادخواست باید به تعداد فروشندگان تنظیم شود و سپس ارائه شود.

بهتر است برای نتیجه بهتر برای خود از یک وکیل الزام به تنظیم سند رسمی در غرب تهران کمک بگیرید تا مدارک خود را به درستی تهیه کنید.

کلام آخر

دعاوی ملکی، از رایج ترین پرونده های امروزه میباشند و همینطور دعاوی الزام به تنظیم سند ملکی یکی از پیچیده ترین و گسترده ترین نوع دعاوی ملکی محسوب میشود. داشتن اطلاعات بالا و تجربه مفید، در روند چنین پرونده هایی بسیار موثر می‌باشد.

مرتکب شدن اشتباهاتی از روی نداشتن اطلاعات کافی، می‌تواند ضررهای زیادی را همراه داشته باشد. موسسه ی حقوقی عدل مبین، با داشتن وکلای متخصص و با تجربه و با داشتن سابقه ای درخشان در پرونده های ملکی در غرب تهران،آماده ی همکاری با شما می‌باشد و میتواند همراه خوبی در این مسیر برای شما باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *