هزینه وکیل ملکی | بررسی کامل میزان هزینه های وکیل ملکی

هزینه وکیل ملکی چقدر است؟
هزینه وکیل ملکی چقدر است؟

هزینه وکیل ملکی بستگی به عوامل مختلفی دارد اما وکیل و موکل می‌توانند برای داشتن قیمتی منصفانه به توافق برسند ، وکیل ملکی شخصی حقوقدان است که با تسلط کامل بر قوانین و مقررات مربوط به املاک، به مالکان و خریداران ملک در زمینه‌های مختلف از جمله خرید و فروش، اجاره، رهن، ثبت معاملات، تهیه انواع قراردادهای ملکی، حل اختلافات ملکی و دعاوی دادگاهی، مشاوره‌های مالیاتی و حقوقی و سایر امور مربوط به معاملات املاک، مشاوره و کمک حقوقی ارائه می‌دهد.

نحوه محاسبه هزینه وکیل ملکی
نحوه محاسبه هزینه وکیل ملکی

نحوه محاسبه هزینه وکیل ملکی

در مورد نحوه محاسبه هزینه وکیل ملکی بطور معمول به صورت درصدی از ارزش معامله ملک محاسبه می‌شود، این درصد بسته به نوع خدمات وکیل، تجربه وی و پیچیدگی کار متفاوت است. همچنین ممکن است در برخی موارد هزینه جابه‌جایی وکیل به محل ملک نیز جداگانه محاسبه شود اما در نهایت رقم نهایی با توافق طرفین مشخص می‌گردد.

هزینه استفاده از خدمات وکیل ملکی می تواند بستگی به عوامل مختلفی داشته باشد که برخی از آنها شامل موارد زیر است :

  • نوع خدماتی که وکیل ارائه می‌دهد (مانند مشاوره، تنظیم قرارداد، پیگیری ثبت و یا حضور در دادگاه)
  • سابقه و تجربه وکیل
  • میزان پیچیدگی پرونده و زمانی که وکیل باید صرف کند
  • مبلغ و ارزش ملک مورد معامله
  • موقعیت ملک و هزینه‌های جابجایی وکیل
  • تعرفه‌های مصوب کانون وکلای دادگستری

بیشتر بخوانید : حکم تخلیه ملک برای مستاجر

اگرچه معمولا در کشور ما ، عموم وکلا تخصصی کار نمی کنند اما در برخی مجموعه های حقوقی بزرگ همچون موسسه حقوقی عدل مبین، این قبیل دعاوی بصورت تخصصی پیگیری می شوند و درنتیجه باتوجه به افزون بودن دانش تخصصی وکیل تخصصی املاک در حوزه فعالیت خود و تسلط بیشتر بر جزئیات ، اشتباهات حرفه‌ای به دلیل آشنایی بیشتر با حوزه کاری کاهش می یابد که این امر نیز موجب ارائه خدمات باکیفیت‌تر و مطابق با نیاز های اصلی شما می‌شود.

شرایط اقتصادی و تاثیر آن در انتخاب وکیل ملکی
شرایط اقتصادی و تاثیر آن در انتخاب وکیل ملکی

شرایط اقتصادی و تاثیر آن در انتخاب وکیل ملکی

شرایط اقتصادی جامعه و وضعیت مالی افراد می‌تواند بر نحوه انتخاب وکیل و استفاده از خدمات حقوقی تاثیر بگذارد، در شرایط رکود اقتصادی افراد تمایل کمتری به استفاده از وکیل دارند چرا که هزینه‌های حقوقی را بالا می‌دانند بنابراین انتخاب وکیل مناسب و متخصص که می‌تواند تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی یک پرونده حقوقی داشته باشد باعث این می شود که سرمایه ی شما هدر نرود.

بیشتر بخوانید : فروش مال غیر چیست؟

ویژگی های یک وکیل ملکی ماهر

وکیل خبره با دانش کافی نسبت به قوانین و مقررات، می‌تواند راهکارهای مناسب برای پیشبرد پرونده ارائه کند. وکیل با سابقه و تجربه‌ی لازم، قادر است چالش‌ها و مسائل احتمالی پرونده را پیش‌بینی و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کند ، مهارت‌های حرفه‌ای وکیل از جمله مهارت ارتباطی، مذاکره و استدلال منطقی می‌تواند نقش مهمی در پیشبرد پرونده داشته باشد. وکیلی که با جزئیات پرونده آشنایی کافی داشته باشد، می‌تواند بهترین دفاع را در دادگاه ارائه کند و با توجه به ویژگی‌های پرونده، استراتژی مقتضی را جهت رسیدن به نتیجه مطلوب طراحی کند ، در مجموع، انتخاب درست وکیل از نظر دانش، مهارت و تجربه می‌تواند تعیین‌کننده نتیجه نهایی پرونده باشد و احتمال موفقیت را افزایش دهد پس انتخاب موسسه حقوقی مناسب و وکیل مجرب بسیار حائز اهمیت است.

یک وکیل ملکی میتواند به صورت تخصصی در یک منطقه خاص نیز فعالیت کند. برای مثال مناطقی هستند مانند غرب تهران که از لحاظ املاک اهمیت بسیار بالایی دارند. شما میتوانید با مشاوره و همکاری با یک وکیل ملکی در غرب تهران به صورت تخصصی به پرونده های خود در این منطقه رسیدگی کنید.

هزینه استفاده از خدمات وکلا به شکل‌های مختلفی محاسبه و دریافت می‌شود:

هزینه وکیل ملکی ، مبلغی ثابت یا درصدی از ارزش موضوع پرونده که با توافق قبلی تعیین می‌شود همچنین در مواردی که شما از مشاوران ما مشاوره ملکی دریافت می کنید مبلغی نیز بعنوان حق المشاوره دریافت می شود . هزینه‌های قضایی و دادرسی ، خدمات کارشناسی و شهود نیز طبق قانون و تعرفه برعهده موکل می باشد مگراینکه بین طرفین توافق دیگری انجام گیرد.

هزینه وکیل ملکی چه زمانی باید پرداخت شود؟
هزینه وکیل ملکی چه زمانی باید پرداخت شود؟

هزینه وکیل ملکی چه زمانی باید پرداخت شود؟

معمولا اکثریت وکلا حق‌الوکاله خود را طی مراحل مختلف دریافت می‌کنند و از آن‌جایی‌که املاک دارای ارزش های مختلف هستند ، هزینه وکیل ملکی براساس ارزش ملک یا زمین به‌ صورت درصدی و موردی تعیین می‌شود ضمن اینکه همانطور که در بالا اشاره شد حق مشاوره محفوظ است و باید به‌صورت جداگانه پرداخت شود .

در سال 1398 آئین نامه تعرفه حق الوکاله، حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری توسط رئیس قوه قضائیه مصوب شده است و همچنان نیز به قوت خود، باقی می باشد . در صورتی که، تعرفه جدیدی ، در این باب، توسط قوه قضاییه اعلام شود موسسه حقوقی عدل مبین مقاله مربوط به هزینه وکیل ملکی را به روز رسانی کرده  و مبالغ اعللمی را درج می نماید . آئین نامه مذکور را می توانید از قسمت زیر دریافت نمایید.

 

ویدیو پیشنهادی ما : وکیل ملکی در تهران

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *