مهم‌ترین نکات و توصیه‌ها قبل از خرید خانه

بررسی مهم‌ترین نکات قبل از خرید خانه
بررسی مهم‌ترین نکات قبل از خرید خانه

امروزه در کشور ما خرید و فروش ملک نقش بسزایی را در زندگی اقتصادی افراد جامعه ایفا می‌نماید. تا جایی که بسیاری از افراد ملک را به دید سرمایه‌ای نسبتا امن نگاه می‌کنند. از همین رو خرید ملک یکی از مهم‌ترین تصمیمات فرد خریدار می باشد. با توجه به اینکه شما هزینه‌ی هنگفتی باید برای خرید ملک بپردازید، لازم است که با دقت و در نظر گرفتن تمامی جوانب از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل آورید. مواردی بسیاری به عنوان نکات مهم خرید خانه وجود دارد که افراد باید با آگاهی از این نکات، قدم های خود را برای خرید خانه یا ملک مورد نظر محکم‌تر و مطمئن‌تر بردارند. ما در این مطلب می‌خواهیم به توصیه‌های مهم قبل از خرید خانه بپردازیم تا از بروز مشکلات حقوقی و یا ضررهای مالی شما عزیزان تا جای ممکن جلوگیری به عمل آوریم.

توجه داشته باشید که دانستن نکات این مقاله می‌تواند شما را از بروز بسیاری از خطرات و مشکلات احتمالی آگاه سازد اما بهتر است برای اینکه برای خرید و فروش ملک احساس اطمینان بالایی داشته باشید و بهترین اقدامات را برای قرارداد انجام دهید از مشاوره رایگان وکیل ملکی استفاده کنید تا او با دانش و تجربه‌ای که دارد شما را از بروز اتفاقات و مشکلات مختلفت آگاه سازد.

بررسی دقیق تعهدات دو طرف معامله

از دیگر توصیه‌های مهم خرید خانه یا ملک می‌توان به بررسی دقیق تعهدات هنگام عقد قرارداد اشاره کرد. در هنگام عقد معامله طرفین قرارداد چه به عنوان خریدار و چه به عنوان فروشنده، وظایف و تعهداتی بر قرارداد دارند که باید به طور منظم و دقیق آن‌ها را اجرا نمایند تا از بروز مشکلات حقوقی احتمالی جلوگیری به عمل آورند.

به طور مثال خریدار باید مبلغ مورد نظر ملک را در زمان تعیین شده پرداخت نماید، و یا فروشنده کار‌های مربوط به انتقال سند را به موقع و به درستی به انجام رساند. اما اگر یکی از طرفین از تعهدات خود سر باز زند سبب به وجود آمدن مشکلات حقوقی خواهند شد. از همین رو بهتر است قبل از انجام معامله و جلوگیری از ضررهای این چنینی به خوبی با تعهدات و وظایف خود و طرف مقابل آشنا باشید.

اطمینان از مالک حقیقی ملک
اطمینان از مالک حقیقی ملک

اطمینان از مالک حقیقی ملک

از اصلی‌ترین و مهم‌ترین توصیه‌های مهم در خرید خانه باید به آن توجه داشته باشید، این است که در ابتدایی‌ترین مرحله مالکیت فروشنده‌ی ملک را از طریق مبایعه‌نامه و سند رسمی یا مدارک دیگر بررسی نمایید.

معامله‌ی ملک بدون واسطه

بسیاری از فعالان قدیمی و با تجربه در زمینه‌ی املاک و افراد متخصص مانند وکلای ملکی بر این باورند که تا جایی که امکان پذیر است با مالکان اصلی و بدون واسطه معامله را به انجام برسانند. این امر دلایل متعددی دارد که از اصلی‌ترین آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در صورت بروز خلاف مالک واقعی می‌تواند به معامله اعتراض نموده و علیه هر دو طرف معامله شکایت کند. که در صورت شکایت فرد به عنوان فروش مال غیر، ابتدا معامله ابطال شده و سپس سرمایه‌ شما از دست میرود و به دنبال آن مجازات‌های سنگین کیفری کلاهبرداری های ملکی انتظار شمارا می‌کشند. معامله ملک بدون واسطه از مهم‌ترین نکات خرید خانه محسوب می‌شود.

ملک آزاد باشد

یکی دیگر از نکات حقوقی مهم لازم به توجه این است که باید توجه داشته باشید ملک آزاد باشد. در برخی مواقع ممکن است ملک به دلیل دریافت وام یا به دلیل حکم صادر شده توسط مراجع قضایی در رهن بانک یا بازداشت باشد. در این مواقع برای انتقال سند رسمی به نام شما ابتدا حتما باید فک رهن صورت گیرد در غیر این صورت امکان انتقال سند رسمی وجود ندارد.

بدهی‌ها و پرداخت آن‌ها

امروزه بسیاری از خانه‌ها و املاک به دستگاه‌های دولتی مانند اداره‌ی مالیات و شهرداری بدهی هایی دارند که پرداخت تمامی آن‌ها بر عهده‌ی فروشنده می‌باشد و باید پیش از فروش خانه برای پرداخت این بدهی‌ها اقدام نمایند و حساب‌های انجام شده را به خریدار ارائه نماید. شما می‌توانید پیش از عقد قرار‌داد، از تایید مفاصا حساب با استعلام گرفتن از این ادارات اطمینان حاصل فرمایید.

بررسی مستندات مربوط به ملک
بررسی مستندات مربوط به ملک

بررسی مستندات مربوط به ملک

از دیگر نکات مهم خرید خانه می‌توان به بررسی دقیق تمامی مستندات ملک پرداخت. مستنداتی که اگر آن‌ها را به خوبی مورد بررسی قرار ندهید ممکن است برایتان دردسرساز شوند. برخی از این مستندات شامل موارد زیر می‌شوند

 • سند رسمی مالکیت
 • پروانه‌ی بهره برداری
 • پروانه ساخت
 • مستندات مربوط به طرح تفکیکی

ثبت بودن انشعابات خانه در سند

یکی از توصیه‌های مهم در خرید خانه این است که باید توجه داشته باشید انشعابات ملک مانند آب، برق، گاز و دیگر مسائل از این قبیل حتما در سند به صورت شفاف قید شده باشد. حتی در صورتی که نیاز به انتقال خط تلفن نیز باشد این مورد هم باید در سند قید شود.

بازرسی کامل خانه

از نکات حائز اهمیت دیگر در مورد خرید خانه بازرسی ملک می‌باشد. از همین رو برای اطمینان از سالم بودن ملک و بی عیب و نقص بودن آن به خوبی خانه را مورد بررسی قرار دهید. زیرا ممکن است در بعضی از موارد عیب‌ها و نقص‌های خانه به صورت پنهانی باشند یا حتی فروشنده به عمد سعی بر پنهان نمودن عیب‌ها داشته باشد.

در صورتی که معامله به طور رسمی انجام گیرد و شما به عنوان خریدار عیوب خانه را بعد از آن متوجه شوید، می‌توانید بدون کوچکترین ضرری معامله را فسخ نمایید. هرچند بسیاری بر این باورند که قبل از آن بهتر است از راه مذاکره وارد شوید.

تطبیق مشخصات ملک با سند

در برخی موارد خریداران ملک یا خانه به دلیل بی توجهی به تطبیق مشخصات ملک و سند دچار مشکلاتی می‌شوند که گاها همراه با بار حقوقی است. بنابراین یکی از نکات مهم خرید خانه تطبیق مشخصات می‌باشد. در این مورد شما باید به عنوان یک خریدار ملک یا خانه مشخصات زیر را که در سند قید شده‌اند با مشخصات ملک تطبیق داده و از یکسان بودن آنان اطمینان حاصل نمایید. برخی از این مشخصات عبارتند از

 • نشانی ملک یا خانه
 • پلاک ثبتی
 • حدود چهارگانه
 • کد پستی

نکات تکمیلی

نکات دیگری نیز وجود دارند که در مراحل مختلف خرید خانه یا ملک با آن‌ها مواجه خواهید شد که بهتر است از قبل با این مراحل آشنایی لازم را داشته باشید. این نکات عبارتند از

 • مالیات خرید ملک
 • تایید صلاحیت سند
 • بررسی قرارداد
 • بررسی وضعیت قانونی ملک
 • بررسی پایان کار ساختمان
 • وکالت فروش
 • نکات تحویل ملک در مبایعه نامه

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *