مهریه چیست؟ | همه چیز را درباره مهریه بدانید

همه چیز درباره مهریه
همه چیز درباره مهریه

با توجه به بالا رفتن میزان طلاق در کشور، یکی از مسائلی که برای زوجین بسیار مهم می‌شود، مهریه و نحوه‌ی پرداخت آن است. اما آیا به درستی می‌دانید که مهریه چیست و چه نکاتی دارد؟ در این مقاله سعی داریم شما‌را با مهریه و انواع آن بیشتر آشنا کنیم. برای دریافت مشاوره در خصوص مسائل مربوط به مهریه میتوانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید تا با وکلای موسسه حقوقی عدل مبین مشاوره داشته باشید.

مهریه چیست؟

ابتدا به سوال اینکه مهریه چیست پاسخ می‌دهیم.گفته شد که مهریه یکی از حقوق مالی است که در زمان عقد نکاح از سوی مرد به زن تعلق خواهد گرفت و زن می‌تواند هر زمان که بخواهد و حتی بلافاصله بعد از عقد آن را طلب کند. به محض صورت گرفتن عقد نکاح بین زوجین، مهریه به زن تعلق خواهد گرفت و هیچ چیز نمی‌تواند مانع آن شود.

اصولا زن در زمان طلاق مهریه خود را طلب می‌کند اما بهتر است بدانید زن می‌تواند در طول زندگی هم مهریه خود را از مرد دریافت کند. بهتر است بدانید که مسائلی مانند رابطه نامشروع زن و نشوز زن، مانعی برای دریافت مهریه او نخواهد بود و می‌تواند آن را دریافت کند.

مشخصات لازم مهریه

ممکن است بعد از آنکه فهمیدید مهریه چیست بخواهید مشخصات و نکات مهریه را بدانید. همانطور که گفتیم مهریه مالی است که پس از عقد به زن تعلق خواهد گرفت. مهریه باید مشخصاتی را دارا باشد تا زن توانایی دریافت آن را داشته باشد که به صورت زیر است :

  1. معلوم و معین باشد: مقدار مهریه باید در بین زوجین معین باشد در حدی که رفع جهالت شد. معلوم بودن مهریه یعنی جنس و مقدار آن قابل وصف باشد. به عنوان مثال پنجاه سکه بهار آزادی. مقدار این مهریه و جنس آن و همچنین وصف آن مشخص شده است. مواردی مانند گندم، آهن، زمین و امثال آنها قابل مشاهده نخواهد بود.
  2. مالیت داشته باشد: مالیت داشته باشد یعنی ارزش مالی داشته باشد و منفعت اقتصادی را همراه داشته باشد مانند سکه، پول، سهام و … بنابراین چیزی که ارزش مالی نداشته باشد را نمیتوان به عنوان مهریه مشخص کرد.
  3. قابل تملک باشد: قابل تملک بودن یعنی مرد مالک چیزی باشد که بتواند آن را به زن انتقال دهد. در غیر این صورت اموال عمومی و یا وقفه را نمی‌توان به عنوان مهریه تعیین کرد. زیرا مرد مالک آن نمی‌باشد.
شرایطی که به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد
شرایطی که به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

  • اگر در هنگام عقد مهریه مشخص نشده باشد و یا نداشتن مهریه شرط شده باشد و قبل از برقراری رابطه زناشویی یکی از زوجین فوت کند، مهریه ای تعلق نمی‌گیرد.
  • اگر عقد دائم یا موقت باطل شود و رابطه جنسی بین زوجین انجام نشده باشد، زن مهریه را نمی‌تواند طلب کند. اگر مهریه ای به او پرداخت شده باشد، مرد می‌تواند آن را پس بگیرد.
  • اگر رابطه ی جنسی بین زوجین پس از باطل شدن عقد صورت بگیرد، رابطه ی زن مشمول به زنا خواهد بود و مهریه ای به تعلق نمی‌گیرد.
راه‌های پرداخت مهریه
راه‌های پرداخت مهریه

راه های پرداخت مهریه

  1. اولین روش، مراجعه زن به محاکم دادگاه می‌باشد که زن می‌تواند با تنظیم دادخواست مطالبه مهریه خود را به دادگاه اطلاع دهد.
  2. اگر عقدنامه رسمی باشد، زوجه می‌تواند از روش ثبت اقدام به مطالبه مهریه خود بکند. زوجه باید با مراجعه به دفترخانه‌های ازدواج درخواست وصول مهریه خود را از این طریق پیگیری کند. اگر مرد حاضر به پرداخت مهریه نشود، زوجه باید دادخواست مفاد سند ازدواج را در رابطه با مهریه بدهد. در این صورت مال معرفی شده ،به نفع زوجه توقیف خواهد شد.
  3. اگر مرد کارمند باشد و فاقد اموال باشد، یک سوم حقوق آن تا پایان پرداخت کامل مهریه به نفع زن توقیف می‌شود و به زن پرداخت می‌شود. اگر زن با مراجعه به دفترخانه برای مطالبه مهریه اقدام کند، مرد در طی 10 روز فرصت پرداخت آن را دارد. اگر این مهلت به پایان برسد و مرد مهریه را پرداخت نکند، زن می‌تواند با معرفی اموال مرد، با ثبت تقاضا اموال مرد را توقیف کند.

توصیه میکنیم برای دریافت مهریه و یا پرداخت مهریه به صورت قانونی و روشی درست حتما با یک وکیل طلاق در تهران مشاوره بگیرید تا به صورت کامل با نکات مهم و راه‌های موجود آشنا شوید.

انواع مهریه
انواع مهریه

انواع مهریه کدام‌اند؟

در این قسمت قصد داریم تا درباره انواع مهریه از نظر قانونی برای شما عزیزان توضیحاتی را ارائه دهیم.

مهرالمثل

مهرالمثل به مهریه گفته می‌شود که بر اساس عرف و عادت به زن تعلق می‌گیرد. همچنین با در نظر گرفتن وضعیت زن از نظر موقعیت خانوادگی، زیبایی، میزان تحصیلات، موقعیت اجتماعی مقدار مهرالمثل مشخص خواهد شد.

بر اساس ماده 1087 قانون مدنی، مهرالمثل در صورتی به زن تعلق خواهد گرفت که پیش از عقد نکاح مقدار مهریه مشخص نشده باشد. در این صورت کارشناس مربوطه با توجه به ملاک هایی که ذکر شد، مقدار مهریه را تعیین خواهد کرد.

مهرالمسمی

مهرالمسمی به مهریه ای گفته می‌شود که زوجین در هنگام عقد با توافق یکدیگر مقدار آن را مشخص کرده‌اند و در عقدنامه ذکر کرده اند.

مهرالمتعه

مهرالمتعه بر خلاف مهرالمثل، با توجه به شرایط  اقتصادی مرد تعیین خواهد شد که کارشناس مربوطه اینکار را انجام خواهد داد. طبق ماده 1093 قانون مدنی، هر زمان مقدار مهریه در عقدنامه ذکر نشده باشد و مرد قبل از انجام عمل زناشویی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد، مهرالمتعه به زن تعلق خواهد گرفت.

مهریه عندالمطالبه

همانطور که از اسم این نوع مهریه مشخص می‌باشد، مهریه‌ای است که زن هر زمان طلب کند باید به او پرداخت شود و مرد موظف است مقدار مهریه را به طور کامل به زن پرداخت کند.

اگر مرد به دلیل نداشتن استطاعت مالی توانایی پرداخت یکجای مهریه را به زن نداشته باشد، باید نداشتن استطاعت خود را به دادگاه ثابت کند و در این صورت می‌تواند به صورت قسط بندی شده، مهریه را به زن پرداخت کند.

مهریه عندالاستطاعه

بر خلاف مهریه عندالمطالبه، زن باید توانایی مرد را در قبال پرداخت مهریه را به دادگاه ثابت کند. اگر ثابت شود که مرد توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد، مهریه به زن تعلق می‌گیرد. در غیر این صورت اگر مرد استطاعت پرداخت مهریه نداشته باشد، ملزم به پرداخت مهریه به زن نخواهد بود.

مهرالسنه

مهرالسنه، مهریه‌ای است که پیامبر برای فرزندان خود تعیین کرده بودند که میزان آن 500 درهم و یا 1250 گرم نقره خالص می‌باشد.

مهرالمفوضه

اگر زوجین نتوانند بر سر مقدار مهریه به توافق برسند، مشخص کردن میزان آن را بر عهده شخص دیگری می‌گذارند که در اصطلاح حقوقی به آن مهرالمفوضه می‌گویند.

مشخصات لازم برای مهریه
مشخصات لازم برای مهریه

حق حبس مهریه چیست؟

زن می‌تواند تا زمانی که مبلغ مهریه به طور کامل به او پرداخت نشده است، از تمکین مرد خودداری کند. بر اساس ماده 1085 قانون مدنی، زن می‌تواند تا قبل از دریافت کامل مهریه همسر خود را تمکین نکند و وظایف خود را انجام ندهد. لازم به ذکر است که بدانید تمامی این شرایط در حالتی ممکن است که مهریه زن عندالمطالبه باشد. در این صورت مرد نمی‌تواند حتی از پرداخت نکردن نفقه بر زن سرباز دارد. اگر مهریه زن عندالاستطاعه باشد زن حق استفاده از حق حبس را نخواهد داشت.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *