حجر چیست؟ | محجور به چه کسی می‌گویند؟

محجوریت و حجر
محجوریت و حجر

یکی از اصطلاحاتی که ممکن است در برخی دعاوی حقوقی و در معاملات تجاری شنیده باشید، محجوریت است. اما آیا می‌دانید محجوریت چیست؟ در این مقاله قصد داریم به صورت کامل درباره اینکه محجور کیست و به چه کسی گفته می‌شود بگوییم و نکات مهم قانونی مربوط به این پدیده را بیان کنیم.

همچنین شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره در خصوص مسائل حقوقی یا کیفری با شماره تلفن های داخل وبسایت تماس بگیرید تا بهترین وکلای دادگستری موسسه حقوقی عدل مبین پاسخگوی شما باشند.

محجوریت چیست؟
محجوریت چیست؟

محجوریت چیست؟

در این قسمت به این سوال میپردازیم که محجور یعنی چه؟ محجوریت به افرادی مربوط می‌شود که بنا به دلایلی توانایی و اجازه انجام برخی کارها را ندارند. درواقع اعمال آنها رسمیت ندارد و مورد تایید نمی‌باشد. برای مثال افراد مجنون، کسانی که زیر سن قانونی هستند و برخی از این نوع افراد توانایی انجام برخی اعمال مانند معاملات را ندارند و با استفاده از محجوریت، اعمال آنها بدون اعتبار می‌باشد.

به چه کسانی محجور می‌گویند؟
به چه کسانی محجور می‌گویند؟

به چه کسانی محجور می‌گویند؟

حال که معنای محجور یا محجوریت را می‌دانید، ممکن است از خود بپرسید که محجور کیست و به چه کسانی می‌گویند؟ در این بخش ویژگی‌هایی که یک شخص محجور حداقل یکی از آنها را باید داشته باشد تا محجور نام گیرد را بیان می‌کنیم :

  • صغار (افرادی که به سن بلوغ و نرسیده اند)
  • افراد غیر رشید یا سفیه (کسی که با آنکه بالغ هست اما ارزش مال و اموال را نمیداند)
  • افراد مجنون (هر درجه و سطحی از جنون، باعث ایجاد حجر می‌شود)

نکته قابل توجه دیگر که باید بدانید این است که حجر به دو شکل می‌تواند وجود داشته باشد. در حالتی حجر برای دفعاع از حق افرادی است که محجور هستند و حجر باعث می‌شود تا افراد دیگر تنوانند از حقوق آنها سوء استفاده کنند. همچنین در حالتی حجر را میتوان دلیلی برای حمایت از افرادی دانست که در برابر محجورین قرارمی‌گیرند.

محجوریت چگونه اثبات می‌شود؟
محجوریت چگونه اثبات می‌شود؟

محجوریت چگونه اثبات می‌شود؟

با توجه به اینکه از محجوریت در مواردی مانند معامله و انحصار و وراثت سوء استفاده‌های بسیاری می‌شود، اثبات این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای اثبات محجوریت یک فرد، نامه و برگه پزشکی قانونی لازم است. با مراجعه فرد به پزشکی قانونی و انجام معاینات لازم، قاضی با توجه به برگه پزشکی قانونی و شرایط و مدارکی که وجود دارد، حکم لازمه را صادر می‌کند.

همچنین موارد دیگری مانند فیلم، استشهادیه، شهادت شهود، مدارک پزشکی و … به اثبات محجوریت کمک می‌کند و دلایلی تاثیر گذار است.

گواهی محجوریت چیست؟

در واقع گواهی محجوریت همان حکمی است که از طرف دادگاه صادر می‌شود. این حکم با توجه به مدارک و شواهد موجود صادر شده است و تاییدی بر محجور بودن شخص مورد نظر است. با توجه به وجود این حکم شخص مورد نظر از انجام کارهای مالی و غیرمالی، معاملات و امور مشابه، منع می‌گردد. امور مالی و حقوقی که برای شخص محجور منع گردیده است باید توسط قیم و سرپرست قانونی او انجام شود.

بیشتر بخوانید : انواع کلاهبرداری ملکی

انجام امور مربوط به محجوریت با بهترین وکلای دادگستری

در چند صورت ممکن است که شما با این موضوع محجوریت برخورد کنید و نیاز داشته باشید تا از یک شخص متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. اگر برای موضوعاتی مثل معاملات، انحصار وراثت، گرفتن حکم محجوریت و … نیاز به یک وکیل دادگستری با تجربه دارید، بهترین انتخاب برای شما موسسه حقوقی عدل مبین می‌باشد.

تیم وکلای موسسه عدل مبین با بیش از 20 سال تجربه شما را در موضوع محجوریت به صورت کامل راهنمایی می‌کند و بهترین مشاوره را به شما ارائه می‌دهد. همچنین جهت پیگیری موضوعات می‌توانید با دادن وکالت به وکلای موسسه عدل مبین بهترین نتیجه مطلوب را با استفاده از بهترین راه‌های قانونی بدست آورید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 2

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *