فسخ قرارداد چیست؟ | همه چیز درباره فسخ قرارداد و تایید آن

فسخ قرارداد
فسخ قرارداد

فسخ به معنای منحل کردن و از بین بردن اثر یک عقد یا قرارداد است. در این مقاله قصد داریم به بررسی همه جانبه درباره فسخ و تأیید فسخ قرارداد بپردازیم. همچنین برای دریافت مشاوره حقوقی در حوزه قراردادها می‌توانید با وکیل ملکی موسسه حقوقی عدل مبین در ارتباط باشید.

فسخ قرارداد به معنای از بین بردن اثر قرارداد و منحل کردن تعهدات طرفین قرارداد و بازگشت به وضعیت قبل از انعقاد قرارداد است. وقتی قراردادی فسخ می‌شود دیگر الزام‌آور نیست و طرفین ملزم به انجام تعهدات مندرج در آن نمی‌باشند. این عمل باید بر اساس قانون و طی تشریفات مربوطه انجام شود تا مورد حمایت قانون باشد.

دلایل فسخ قرارداد
دلایل فسخ قرارداد

چند نوع فسخ قرارداد داریم؟

1 – فسخ توافقی: فسخی که با توافق و رضایت طرفین قرارداد صورت می‌گیرد.

2 – فسخ قهری: فسخی که به دلیل خارج از اراده ی طرفین قرارداد قرارداد انجام می گیرد.

3 – فسخ به حکم قانون: فسخی که بر اساس قانون توسط مراجع قضایی و با صدور حکم ، صورت می‌گیرد.

 

طبق ماده 396 قانون مدنی ، بیان شده است که : خریدار یا فروشنده می تواند تحت شرایطی ، از حق فسخ قرارداد استفاده کند ؛ حتی اگر قرارداد در ابتدا و به هنگام انعقاد غیر قابل فسخ و به هم زدن بوده باشد . انواع اختیار برای این کار ، شروطی هستند که از آنها با عنوان خیار (اختیار) نام برده می شود.

بیشتر بخوانید : خسارت عدم انجام تعهد

 

از جمله شروط برای فسخ (خیار) قرارداد عبارتند از: خیار مجلس، خیار حیوان، خیار شرط، خیار تأخیر ثمن، خیار رؤیت و تخلف وصف، خیار غبن، خیار عیب، خیار تدلیس، خیار شرکت و خیار تخلف شرط.

در حقوق ایران عقود و قراردادها به دو صورت لازم و جایز می باشند. در عقد جایز، قرارداد با اراده یکطرفه هر یک از طرفین معامله قابل فسخ است اما در عقد لازم ، وجود یک اراده برای فسخ قرارداد کافی نیست و طرفین قرارداد باید تا پایان زمان قرارداد به معامله متعهد و پایبند باشند.

مراحل تایید فسخ قرارداد
مراحل تایید فسخ قرارداد

تایید فسخ چه مراحلی دارد؟

در ابتدای امر یکی از طرفین قرارداد با ارسال اخطاریه به طرف مقابل ، درخواست این کار را می‌کند . اگر طرف مقابل قبول نکرد می توان موضوع را از طریق طرح دعوی به مراجع قضایی ارجاع کرد . دادگاه پس از بررسی ، در صورت احراز شرایط فسخ ، رأی به فسخ قرارداد صادر می‌کند . رأی فسخ دادگاه قطعی شده و به منزله سند رسمی پایان یافتن قرارداد محسوب می‌شود و طرفین ملزم به اجرای آثار فسخ از جمله پرداخت خسارت یا تسویه حساب و … هستند بنابراین تایید فسخ ، رسماً پایان یافتن قانونی قرارداد را اعلام می‌کند.

آثار فسخ قرارداد

در مورد آثار و نتایج این کار می‌توان به صورت غیرموردی و کلی چند نکته مهم توضیح داد:

با فسخ کردن قرارداد دیگر هیچ‌یک از طرفین ملزم به انجام تعهدات قراردادی خود نیستند و قرارداد از حیث الزام‌آور بودن، خاتمه می‌یابد همچنین ممکن است طرفین نسبت به محاسبه و تسویه حساب با یکدیگر اقدام کنند مثلا هر چیزی را که به یکدیگر پرداخته اند ، مسترد می‌نمایند . اگر علت فسخ تقصیر یکی از طرفین باشد و در اثر این فسخ ، خسارتی متوجه یک طرف شده باشد می‌تواند طبق قانون خسارت خود را از طرف مقابل مطالبه کند  سوابق اجرایی قرارداد تا قبل از فسخ ، معتبر و قابل استناد است.

بیشتر بخوانید : افراز ملک مشاع

توضیح فسخ با شرط خیار

یکی از انواع این کار زمانی است که در زمان منعقد شدن قرارداد ، شرط خیار به آن اضافه می‌شود به این معنی که اختیاری به یک یا هر دو طرف معامله داده می شود تا بتوانند قرارداد را فسخ کنند و معمولا مدت زمان مشخصی برای اعمال حق خیار و فسخ قرارداد تعیین می‌شود . اگر طرف دارای حق خیار، در مدت مقرر قرارداد را فسخ کند ، قرارداد بلااثر می‌گردد . در فسخ با شرط  خیار ، الزامی به مراجعه به دادگاه نیست . این نوع فسخ جزء فسخ‌های توافقی محسوب می‌شود و همچون که از پیش گفته شده بود با فسخ ، وضعیت به زمان قبل از انعقاد قرارداد بازمی‌گردد. شرط خیار باید در قرارداد پیش‌بینی شده باشد تا قابل اعمال باشد .

وکیل ملکی برای تایید فسخ قرارداد
وکیل ملکی برای تایید فسخ قرارداد

وکیل ملکی، بهترین راه برای تنظیم و امور قرارداد ها

درخواست تأیید فسخ قرارداد یکی از مسائل حقوقی پیچیده با ریزه کاری های فراوان است که طرفین قرارداد باید با علم و آگاهی کامل از قوانین مربوط به آن ، به نحوی اقدام کنند که دادگاه را به اقناع کامل برسانند . بنابراین مشاور حقوقی ملکی مناسب برای پیگیری و تأیید فسخ یک قرارداد با تجربه و تخصص کافی در زمینه قراردادها و آشنا با مقررات و قوانین مربوط به فسخ قرارداد که در صورت نیاز بتواند دلایل و مستندات لازم برای اثبات نقض قرارداد را جمع‌آوری و دفاعیات لازم را در دادگاه ارائه دهد و پرونده را به نفع موکل پیش ببرد که در نهایت رأی مساعد فسخ قرارداد را از مراجع قضایی کسب کند به پیشرفت پرونده کمک شایانی خواهد کرد.

مؤسسه حقوقی عدل مبین با سابقه درخشان و پرونده‌های موفق ، با استفاده از بهترین وکلا و مشاوران حقوقی ، آماده قبول و پیگیری پرونده‌های قضایی و مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف حقوقی از جمله دعاوی ملکی است. همچنین تیم عدل مبین به صورت تخصصی در مناطق مهم از نظر املاک فعالیت دارد. برای مثال میتوانید با بهترین مشاور حقوقی ملکی در غرب تهران از طریق این موسسه همکاری داشته باشید و مشاوره دریافت کنید. شما می توانید ازطریق شماره های موجود در وبسایت ما با وکلای پایه یک دادگستری این موسسه ارتباط برقرار کرده و پرونده‌های حقوقی خود را با خاطری آسوده به این مؤسسه بسپارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *