عرصه و اعیان چیست؟ | بررسی کامل و ساده این موضوع ملکی

احتمالا این عنوان را بارها در معاملات ملکی، پرونده های حقوقی ملکی و یا از افراد مختلفی شنیده اید. آیا معنا و مفهوم درست آن را میدانید؟ آیا از قوانین مهم آن درباره معاملات ملکی اطلاع دارید؟ از نکات مهم این موضوع درباره اسناد ملکی شنیده اید؟ در این مقاله قصد داریم تا با بررسی کامل این موضوع، یکبار برای همیشه مفهوم عرصه و اعیان را یاد بگیریم. هدف موسسه حقوقی عدل مبین آگاه سازی و کمک به شما در مسائل حقوقی ملکی است. شما میتوانید از مشاوره رایگان با وکیل ملکی نیز در موسسه حقوقی عدل مبین استفاده کنید.

مفهوم عرصه اعیان
مفهوم عرصه اعیان

مفهوم عرصه و اعیان چیست؟

تمامی ملک هایی که وجود دارند از دو بخش اصلی یعنی بنا و زمین تشکیل شده اند. عرصه به معنای زمین ملک است و منظور از مساحت کلی زمینی دارد که بنا و سازه ملک در آن ساخته شده است و اعیان به معنای سازه و بنایی است که در همین زمین ساخته شده است. هنگامی که شخصی مالکیت و سند رسمی (به عبارتی سند شش دانگ) یک ملک را دارد، هم مالک زمین آن است و هم مالک سازه و بنایی که در آن وجود دارد.

عرصه و اعیان چه اهمیتی دارد؟
عرصه و اعیان چه اهمیتی دارد؟

 عرصه و اعیان چه اهمیتی دارد؟

مفهوم و عبارت عرصه و اعیان درواقع در مبحث حقوقی ملک اهمیت دارد و یک نوع تعریف حقوقی درباره ملک و املاک محسوب می‌شود. عرصه و اعیان در سند و معاملات ملک مشاع اهمیت بالایی دارد.

ملک مشاع چیست

همچنین در ملک هایی که در روند جریان انحصار و وراثت ملک به چند نفر ارث رسیده باشد، مفهوم عرصه و اعیان از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود. اگر ملکی وقفی باشد، در روند انتقال دادن آن یا اجاره آن عرصه و اعیان اهمیت دارد.

عرصه و اعیان در تخریب ملک
عرصه و اعیان در تخریب ملک

عرصه و اعیان در تخریب ملک

بسیار دیده ایم که زمینی دارای یک ملک قدیمی، مورد تخریب سازه و بنا قرارگرفته و صاحبان آن یا اشخاصی دیگر قصد ساختن آپارتمان با واحد های جداگانه و بیشتر در آن را دارند. قبل از تخریب، این ملک دارای یک سند شش دانگ رسمی بوده است که مالک آن با استفاده از آن صاحب تمام زمین و سازه داخل آن بوده است. بعد از اینکه ملک قدیمی تخریب شد و آپارتمان با واحد های جداگانه در آن ساخته شد، سند هر واحد باید به صورت جداگانه و مجزا مجدد ثبت شود.

عرصه و اعیان در ملک مشاع

همانطور که قبلا توضیح دادیم، ملک مشاعی ملکی است که چند مالک شریکی داشته باشد. هنگامی که دو یا چند فر یک ملک را به صورت شریکی خریداری می‌کنند هم عرصه و هم اعیان آن را باهم شریک می‌شوند. حال اگر یکی از این شرکا قصد فروش ملک را داشته باشد ابتدا باید اقدام به افراز ملک کند و سپس با گرفتن سند جداگانه ای که تمامی سهم او در آن نوشته شده است، اقدام به فروش سهم خود کند. توجه داشته باشید که در سندی که شخص بعد از افراز دریافت می‌کند، مقدار عرصه و اعیان ملک که سهم برده است به طور دقیق مشخص می‌شود.

عرصه و اعیان در انحصار و وراثت
عرصه و اعیان در انحصار و وراثت

عرصه و اعیان در انحصار و وراثت

بسیاری از افراد هستند که بعد از فوت پدر یا مادر یا اقوام خود به آنها ملک به ارث میرسد. حال ممکن است که این افراد بیشتر از یک نفر باشند. توجه داشته باشید که هنگامی که ملکی به ارث میرسد فقط تقسیم اعیان ملک کافی نیست و ممکن است بعدا در فروش این ملک به مشکل بر بخورید. بلکه باید با جمع آوری مدارک مورد نیاز و مراجعه به شهرداری، اقدام به تفکیک و تقسیم بندی عرصه و اعیان ملک بین وراث کنید.

مفهوم قدر السهم چیست؟

تصور کنید که ملکی قرار است بین چند شریک، مالک، وراث تقسیم شود. طبق مطالبی که گفتیم میدانیم که باید اقدام به تعیین سهم هر یک از افراد از ملک بکنیم. اما توجه داشته باشید که هنگامی که سهمی از اعیان (سازه) به شخصی میرسد، به همان اندازه و نسبت نیز از عرصه سهم می‌برد. به سهمی که فرد از عرصه میبرد (نسبت به سهمی که از اعیان برده) قدر السهم میگوییم.

عرصه و اعیان در انتقال املاک وقفی تاثیر دارد؟

در جواب به این سوال یک نکته مهم را برای شما بیان میکنیم. هنگامی که فردی اقدام به خرید یک ملک وقفی میکند، نمیتواند حق مالکیت و یا تصرفی بر روی عرصه ملک (زمین) داشته باشد. نکته ای که وجود دارد این است که زمین ملک وقفی مطعلق به سازمان اوقاف است و شخص خریدار فقط مالکیت اعیان آن ملک را دارد. در واقع باید بگوییم که مالک اعیان مستاجر اداره اوقاف است. بسیاری در جامعه و عموم رواج دارد که اگر شخصی ملکی اوقافی را خریداری کند، مالک کامل عرصه و اعیان آن است. این باور کاملا اشتباه است.

تصرف عدوانی چیست

تفکیک عرصه چگونه انجام می‌شود؟
تفکیک عرصه چگونه انجام می‌شود؟

تفکیک عرصه چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام تفکیک عرصه، ابتدا باید نقشه تفکیک پلاک داشته باشید. برای درخواست این نقشه مالک باید از شهرداری اقدام نماید. بعد از اینکه نقشه صادر می‌شود اداره ثبت کارشناسی را به محل ملک شما میفرستد. این کارشناس در واقع گواهی ای صادر میکند که ملک شما هیچ گونه تجاوز محیطی نداشته باشد. بعد از تنظیم صورت مجلس تفکیکی و طی کردن روند اداری توسط مالک، تفکیک عرصه ملک صورت می‌گیرد. مالک ملک میتواند برای انجام این کارها از وکیل ملکی (وکیل قانونی) خود را نیز کمک بگیرد.

وکیل ملکی در سراسر ایران
وکیل ملکی در سراسر ایران

وکیل ملکی برای عرصه و اعیان

با توجه به توضیحاتی که بیان کردیم، میدانیم که برای انجام کارهای مختلف حقوقی در رابطه با عرصه و اعیان باید روند های قانونی مختلفی را به شکل کاملا درست طی کنیم تا با مشکلی مواجه نشویم. پیشنهاد ما برای شما مشورت و مشاوره با یک وکیل ملکی است تا بتواند بهترین راه های قانونی را در این زمینه به شما ارائه دهد. داشتن یک مشاوره حقوقی ملکی، می‌تواند احساس اطمینان بیشتری برای انجام کار های ملکی به شما بدهد.

جهت دریافت مشاوره ملکی رایگان همین حالا تماس بگیرید

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 3.7 / 5. تعداد نظرات: 3

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *