طلاق از طرف مرد چگونه انجام می‌شود؟ | نکاتی که باید بدانید

همه چیز درباره طلاق از طرف مرد
همه چیز درباره طلاق از طرف مرد

با توجه به بالا رفتن آمار طلاق در کشور، لازم است زن و مرد از اختیارات و حقوق خود در طلاق اطلاعات کامل داشته باشند. با توجه به قوانین طلاق در ایران، مرد برای طلاق همسر خود مختار است با رعایت شرایط و قوانین او را طلاق دهد. به همین دلیل طلاق از طرف مرد برای او کار دشواری نیست.

در قانون به داشتن عدله محکمه پسند مرد برای طلاق زن اشاره‌ای نشده است و به همین دلیل مرد می‌تواند با انجام روند پرونده طلاق، برای جدایی از زن اقدام کند. روند طبیعی طلاق شامل ثبت درخواست، پرداخت حقوق زن که شامل مهریه و نفقه و … می‌باشد که مرد باید این روند را انجام دهد.

در صورتی که مرد بخواهد طلاق توافقی انجام دهد یا حقوق زن را پرداخت نکند، روند پرونده تغییر خواهد کرد و مرد برای این اقدام باید شرایطی را داشته باشد و یا دلایل محکمه پسند برای جدایی ارائه دهد. بر اساس ماده 1133 قانون مدنی مرد می‌تواند هر زمان که بخواهد همسر خود را طلاق دهد به همین دلیل حق طلاق با مرد است و مرد در این شرایط نیازی به موافقت زن ندارد.

خدمات دیگر عدل مبین : وکیل طلاق توافقی در تهران

شرایط طلاق از طرف مرد
شرایط طلاق از طرف مرد

شرایط طلاق از طرف مرد

مرد برای درخواست طلاق باید شرایطی را دارا باشد تا دادگه خانواده درخواست او را بپذیرد. اکثرا این شرایط مالی هستند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می‌شویم :

پرداخت مهریه

برای اینکه طلاق از طرف مرد انجام شود، ابتدا مرد باید برای پرداخت مهریه زن اقدام کند و این کار را انجام دهد. اگر مرد توانایی پرداخت تمام مهریه را نداشته باشد، با ثابت کردن نداشتن توانایی مالی می‌تواند مهریه را به صورت اقساطی به زن پرداخت کند.

پرداخت نفقه

همچنین علاوه بر پرداخت مهریه از طرف مرد به زن، مرد موظف است پرداخت نفقه به زن را تا 3ماه پس از طلاق ادامه دهد. زیرا با طلاق رجعی مرد، زن تا 3 ماه در خانه همسرش زندگی خواهد کرد و مرد موظف به پرداخت نفقه به زن خواهد بود. مرد در مدت این 3 ماه می‌تواند از طلاق پشیمان شود و به زندگی با همسر خود ادامه دهد.

پرداخت اجرت المثل

بر اساس عرف هرگونه خدماتی که به دستور مرد در طول زندگی مشترک انجام شده باشد، دستمزدی برای زن مشخص شده است که مرد موظف بر پرداخت آن می‌باشد. مرد باید اجرت المثل را به زن پرداخت کند و پس از آن طلاق از طرف مرد پذیرفته خواهد شد.

تنصیف دارایی

اگر در هنگام وقوع عقد نکاح مرد موافقت کند که در زمان طلاق و جدایی نصف دارایی او به زن داده شود، برای پذیرفته شدن طلاق از طرف مرد او باید اقدامات لازم را برای انتقال نصف دارایی خود به زن را انجام دهد.

مرد باید نصف اموالی که در زندگی مشترک خود با همسرش بدست آورده است را به زن انتقال دهد. در این موارد هیچگونه راهی برای برگشت دارایی و اموال وجود ندارد.

نکاتی برای طلاق از طرف مرد
نکاتی برای طلاق از طرف مرد

نکاتی برای طلاق از طرف مرد

 • مرد برای دادن درخواست طلاق به دادگاه نیازی به ارائه مدارک خاصی نمی‌باشد.
 • مرد اگر مدارکی بر اساس سوء رفتار زن داشته باشد، می‌تواند زن را بدون پرداخت هیچ حقی طلاق دهد.
 • برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد حداقل 2 ماه زمان لازم است.
 • حق طلاق از اساسی ترین حقوق مرد در زندگی است. بنابراین می‌تواند با پرداخت تمام حقوق زن او را به راحتی طلاق دهد.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • عقدنامه : اکثرا عقدنامه در اختیار زن یا خانواده او می‌باشد. باید دقت داشته باشید که زوج باید با در دست داشتن شناسنامه و با مراجعه به دفتر ازدواجی که عقد نکاح در آن صورت گرفته است رونوشت را اخذ کنند. بهتر است بدانید بدون عقدنامه و یا رونوشته آن امکان ثبت درخواست طلاق وجود ندارد.
 • گواهی عدم بارداری زن
 • گواهی بکارت زن در صورت عدم نزدیکی
مراحل طلاق از طرف مرد
مراحل طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد

باید توجه داشته باشید تا زمانی که رای دادگاه به طلاق مثبت نباشد امکان جاری شدن صیغه طلاق و ثبت طلاق در عقدنامه نمی‌باشد. برای درخواست طلاق و صدور طلاقنامه باید مراحل زیر را انجام دهید :

 • طرح دادخواست طلاق برای دادگاه خانواده
 • انجام رسیدگی به دادخواست طلاق در دادگاه خانواده
 • معرفی داور برای ایجاد صلح و سازش از سمت طرفین
 • پرداخت کردن تمام حقوق مالی زن مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل و …
 • صادر شدن گواهی عدم سازش توسط دادگاه
 • مراجعه به دفتر طلاق و اجرای صیغه طلاق و صدور طلاقنامه

لازم به ذکر است که مهلت حضور در دفترخانه تنها 3 ماه است و اگر طرفین در این مدت در دفترخانه حضور نداشته باشند رای دادگاه باطل خواهد شد.

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

طلاق در دوارن عقد و پس از عقد با هم تفاوتی ندارد و باید یکی از زوجین با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، گواهی عدم سازش را دریافت کند و به دادگاه خانواده ارائه دهد. تنها تفاوت طلاق در دوران عقد و پس از عقد مسائل مالی مانند نحوه پرداخت مهریه و نفقه و اجرت المثل می‌باشد.

در صورتی که زوجه باکره باشد و رابطه زناشویی برقرار نشده باشد، زوج موظف است نیمی از مهریه را به زوجه پرداخت کند. با توجه به اینکه زوجین هنوز وارد زندگی نشده‌اند و زیر یک سقف زندگی نکرده اند، حقوق مانند اجرت المثل و نفقه به زوجه تعلق نخواهد گرفت.

معایب طلاق از طرف مرد

با توجه به اینکه در کشور ما حق طلاق با مرد است، درخواست طلاق یک طرفه از سوی مرد دارای معایبی خواهد بود. معایب طلاق از طرف مرد به شرح زیر می‌باشد :

 • اگر زوجه به حکم دادگاه اعتراضی نداشته باشد، طلاق از سمت مرد 4 الی 6 ماه طول خواهد کشید.
 • همچنین اگر زوجه به حکم دادگاه اعتراضی داشته باشد، مشکلات و پیچیدگی های مرد افزایش میابد و ممکن است پرونده طلاق از طرف مرد به یکسال و حتی بیشتر طول بکشد.
 • اگر مرد نتواند سوء رفتار زن را ثابت کند، با توجه به شروط تنصیف دارایی 50% از دارایی خود را که پس از ازدواج بدست آورده است به زن انتقال دهد و این انتقال بدون بازگشت خواهد بود.
 • حکم طلاق در صورتی صادر خواهد شد که مرد تمام حق و حقوق زن مانند مهریه،نفقه و اجرت المثل را به او پرداخت کرده باشد.

عوامل موثر در طلاق از طرف مرد

 • سو زن مرد در رفتارهای زوجه
 • ترک خانه از طرف زن به هر دلیلی
 • بیمار بودن زن
 • نابارور بودن زن
 • عدم تمکین زن در دوران زندگی مشترک

حضانت فرزندان در طلاق از طرف مرد

بر اساس قوانین حضانت فرزندان تا 7 سالگی با مادر خواهد بود و پس از گذشت 7 سالگی فرزند، دختر تا 9 سالگی و پسر تا 15 سالگی تخت حضانت پدر می‌باشد. اما اگر توافق زوجین به صورت دیگری باشد، قانون تغیر خواهد کرد.

اگر مادر در مدت حضانت ازدواج مجدد داشته باشد حضانت فرزند از او گرفته می‌شود و همچنین در صورت اعتیاد پدر و یا سو رفتار مرد حضانت فرزند از مرد گرفته می‌شود.

طلاق غیابی از طرف مرد

در صورتیکه زن در زندگی حضور نداشته باشد و غیبت غیر موجه داشته باشد، دادگاه حکم طلاق غیابی را از طرف رد صادر می‌کند. طلاق غیابی مرد از زن هیچ تفاوتی با حضور زن ندارد و مرد موظف است تمام حقوق زن مانند مهریه، نفقه و اجرت المثل را به او پرداخت کند. اگر زن پس از مدت طولانی از طلاق خود مطلع شود، می‌تواند نسبت به طلاق غیابی اعتراض کند.

مراحل رسیدگی به طلاق از طرف مرد

بعد از اینکه درخواست طلاق در داگاه مطرح شد، مراحل رسیدگی به آن شروع خواهد شد.در مرحله اول بعد از اعلام طلاق از طرف مرد یا وکیل ایشان، برای زوجین ابلاغیه صادر خواهد شد. بعد از مشخص شدن وقت رسیدگی و دادگاه و قبل از دادن رای دادگاه برای طلاق، زوجین را برای اجرای طرح صلح و سازش به همراهی داوری به جلسات مربوطه می‌فرستند. پس از آن جلسات اصلی دادگاه برگزار خواهد شد و به روند طلاق از طرف مرد جلو خواهد رفت و با توجه به بررسی ها رای دادگاه صادر خواهد شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *