طلاق از طرف زن چگونه انجام می‌شود؟ | نکاتی که باید بدانید

طلاق از طرف زن
طلاق از طرف زن

مشخص است که معمولا طلاق به درخواست مرد صورت می‌گیرد اما در شرایطی هم زن می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد. طلاق از طرف زن دارای شرایطی می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

اگر زوجین نتوانند در طلاق به توافق برسند و از طریق طلاق توافقی اقدام کنند، زن می‌تواند با بخشیدن مهریه و مال به مرد، رضایت او را نسبت به طلاق جلب کند. زوجه در این مراحل نیاز به کنترل اعمال خود دارد که می‌تواند به کمک وکیل متخصص از این مراحل راحت‌تر عبور کند.

بیشتر بخوانید : طلاق از طرف مرد

تنها در شرایطی که زن برای درخواست طلاق خود دلیل محکمه پسند داشته باشد می‌تواند در این پرونده پیروز شود. از نظر اسلام طلاق مکروه‌ترین حکم حلال محسوب می‌شود. اما در برخی از زندگی‌ها، سازش و ادامه دادن دشوار و حتی غیر ممکن می‌باشد.

برخلاف زنان، مردان هر زمان که بخواهند می‌توانند درخواست طلاق دهند و از همسر خود جدا شوند. اما طلاق از طرف زن دارای شرایط خاص می‌باشد. در ادامه با این شرایط بیشتر آشنا میشوید. همچنین شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره از بهترین تیم وکلای خانواده در استان تهران با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

سختگیری قانون برای طلاق
سختگیری قانون برای طلاق

سخت‌گیری قانون برای طلاق

قانون گذاران به دلیل خراب نشدن صمیمیت خانواده شرایط سخت و طولانی را برای زوجین فراهم می‌کنند. یکی از این شرایط، صدور گواهی عدم سازش برای زوجین از طرف دادگاه می‌باشد. طبق قوانین جدید حمایت از خانواده قبل از وقوع طلاق باید زوجین بر سر مسائل مالی توافق کنند. در حال حاضر مدت اعتبار گواهی عدم سازش 3 ماه می‌باشد که پس از تمام شدن این مدت تمام توافقات زوجین باطل خواهد شد. طلاق از طرف زن بدون رضایت مرد دارای شرایط به خصوص می‌باشد که باید آنها را در نظر بگیرید. بهتر است برای بهتر پیش رفتن روند پرونده‌های طلاق از طرف زن، با وکلای متخصص مشورت کنید که در مراحل طلاق به مشکلات جبران ناپذیر برخورد نکنید.

شرایط طلاق از طرف زن
شرایط طلاق از طرف زن

شرایط طلاق از طرف زن چیست؟

همانطور که گفته شد، زن برای اقدام به درخواست طلاق باید شرایطی را داشته باشد که به نتیجه برسد. برای طلاق از طرف زن، وی باید به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی و پس از آن با به مشاوره مراجعه نماید.

سپس پرونده به شعبه‌ای که مطرح شده است، ارسال خواهد شد. اگر مرد با طلاق موافقت نکند، دادگاه با توجه به وجود دلایل و شواهد پرونده و همینطور بررسی مشکلات آنها می‌تواند بر اساس ماده 1130 قانون مدنی، حکم طلاق را صادر کند. شرایط طلاق از طرف زن بدون رضایت مرد عبارت‌اند از :

وکالت در طلاق

اگر زن در هنگام عقد نکاح، وکالت طلاق را از مرد ضمیمه عقدنامه کرده باشد و همینطور مرد آن را امضاء کرده باشد، طلاق از طرف زن ممکن می‌باشد.

عدم پرداخت نفقه از سوی مرد

 بر اساس ماده 1129 قانون مدنی در صورتی که زن بتواند ثابت کند که از طرف مرد نفقه‌ای دریافت نکرده است یا ناتوانی او را با دلیل و مدرک نشان دهد، دادگاه مرد را مجبور به طلاق زن خواهد کرد.همچنین اگر مرد این حکم را اجرا نکند، نماینده دادگاه و یا حتی خود دادگاه صیغه طلاق را اجرا خواهد کرد و سند طلاق زوجین را امضاء خواهد کرد.

عسر و حرج زن

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه ها برای طلاق از طرف زن، ثابت کردن عسر و حرج زن می‌باشد. اگر ادامه دادن زندگی برای زن با سختی و مشقت همراه باشد، زن این حق را دارد که از دادگاه خانواده درخواست طلاق را داشته باشد. این مورد به نام عسر و حرج شناخته می‌شود. عسر و حرج دارای مواردی می‌باشد که در ادامه با آنها خواهیم پرداخت.

 • ترک زندگی خانواده توسط مرد حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در طول یکسال بدون دلیل موجه
 • اعتیاد مرد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی
 • ضرب و شتم و هرگونه سوءاستفاده از زن
 • محکومیت قاطعانه مرد به پنج سال حبس و حتی بیشتر
 • مبتلا شدن مرد به هرگونه بیماری صعب العلاج یا عارضه صعب العلاج

غیبت مرد

طبق ماده 1129 قانون مدنی اگر مرد به مدت بیش از چهار سال در زندگی مشترک غیبت داشته باشد، زن می‌تواند بر اساس آن درخواست طلاق دهد. اگر مرد در طول این چهارسال غیبت متوالی داشته باشد و هیچ اطلاعی از آن نداشته باشند، همسر او می‌تواند برای طلاق اقدام کند. صدور این حکم منوط به اجرای شرایطی مانند درج آگهی در روزنامه‌های محلی و یا روزنامه‌های کثیرالانتشار برای سه دفعه متوالی می‌باشد و گذشتن یک سال از این اقدام می‌باشد.

شرایط دادخواست طلاق از طرف زن

همانطور که کمی قبل گفته شد زن باید برای درخواست طلاق به دادگاه خانواده دادخواست خود را تحویل دهد و آزمایشات لازم را برای شروع مراحل طلاق انجام دهد. اگر دادخواست زن شرایط لازم را نداشته باشد ممکن است دادگاه رای عدم صلاحیت صادر کند.

 برای جلوگیری از این اتفاق لازم است از یک وکیل خانواده مشاوره بگیرید. شرایط دادخواست طلاق از زن به شرح زیر می‌باشد :

 1. شرکت در جلسات مشاوره : لازم است زوجین در تمام جلسات طلاق شرکت کنند که سپس این دادخواست مورد بررسی دادگاه قرار بگیرد.
 2. دادخواست باید به طرفیت دادگاه خانواده باشد : اگر دادخواست طلاق مورد طرفیت دادگاه دیگری قرار بگیرد، حکم عدم صلاحیت داده خواهد شد.
 3. داشتن شرایط کلی دادخواست : دادخواست باید شرایط کلی را برای ارائه به دادگاه داشته باشد. این شرایط اعم از درج مشخصات دقیق خاهان و خوانده، ذکر تعیین خواسته، آنچه خواهان از دادگاه میخواهد و امثال آنها.
 4. داشتن یکی از شرایط عسر حرج یا حتی یکی از شرایطی که زن از طریق آنها می‌تواند درخواست طلاق بدهد.
مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن
مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن

 • سند رسمی ازدواج : در صورت در دسترس نبودن سند ازدواج باید رو نوشت آنرا از محضری که در آن عقد انجام شده دریافت شود.
 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • اگر زن وکالت طلاق را دارد، مدارک اثبات آن لازم می‌باشد. اگر زن وکالت طلاق را داشته باشد مرد و زن بهتر است وکیل داشته باشند تا نیازی به حضور آنها در دادگاه نباشد.

حقوق زن در طلاق از طرف زن

اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد، مستلزم این نمی‌باشد که از حق و حقوق خود دست بکشد و قانون او را از حقوق خود منع نمی‌کند. حقوق زن در طلاق از طرف زن اعم از موارد زیر می‌باشد:

 • مهریه : مهریه در هر شرایطی به زن تعلق خواهد گرفت مگر اینکه آن را ببخشد. در غیر این صورت می‌تواند مهریه خود را از مرد بگیرد.
 • حضانت فرزندان : حضانت فرزندان تا هفت سالگی با مادر خواهد بود و درخواست طلاق مادر مانع این موضوع نخواهد بود.
 • نفقه : اگر زن در خانه مرد زندگی کرده باشد و او را تمکین کرده باشد، نفقه به او تعلق خواهد گرفت.
 • استرداد جهیزیه : همچنین زن می‌تواند تمامی جهیزیه‌ای که به خانه مرد برده است را از او پس بگیرد.
مراحل طلاق از طرف زن
مراحل طلاق از طرف زن

مراحل طلاق از طرف زن

 1. مراجعه به مشاور خانواده و روانشناس : بعد از تشخیص وجود مشکل برای ادامه زندگی زوجین، هردو با مراجعه به یک متخصص در زمینه آسیب شناسی روابط زوجین و اختلافات زناشویی برای حل و درمان مشکلاتشان تلاش می‌کنند.
 2. مراجعه به وکیل متخصص خانواده : اگر پس از مراجعه به متخصص خانواده، به این نتیجه رسیدید که نمی‌توانید زندگی مشترک خود را ادامه دهید، اولین قدم شما مراجعه به یک وکیل متخصص خانواده خواهد بود که از حقوق خود و اقدامات لازم آگاه شوید.
 3. مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و تنظیم دادخواست.
 4. شرکت در جلسه‌های رسیدگی دادگاه خانواده.
 5. اعتراض و شکایت از رای دادگاه.
 6. اجرای صیغه طلاق و ثبت آن.

طلاق از طرف زن در دوران عقد

اگر درخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد و قبل از دخول و رابطه زناشویی باشد، زن می‌تواند نصف مهریه را طلب کند ولی اگر دخول انجام شده باشد زن می‌تواند با استفاده از حق حبس تمامی مهریه خود را دریافت کند.

طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟

از دیگر سوالات مهمی که زوجه برای طلاق از سمت خود میپرسند این است که طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز مربوط به شرایط شما، دلایل شما و مدارک شما دارد. هر روشی در طلاق از طرف زن مدت زمانی را با توجه به روند دادگاه و اقدامات احتمالی مرد طی میکند به همین دلیل مدت زمان طلاق از طرف زن را بعد از جلسه با وکیل خانواده اعلام می‌کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *