سند ملک مشاع چیست؟ | بررسی این سند ملکی مهم

اسناد املاک مشاعی
اسناد املاک مشاعی

همانطور که در مطالب قبل در مورد ملک مشاع توضیحاتی خدمت شما عزیزان ارائه دادیم، فهمیدیم املاک مشاع املاکی هستند که بیش از یک یا چند مالک دارند که حد و مرزی برای این مالکان تعیین نشده اما از آنجا که مبحث ملک مشاع گستردگی بسیاری دارد اسناد ملک مشاع نیز از پیچیدگی و گستردگی‌های بسیاری برخوردار هستند و ما در این مطلب می‌خواهیم در مورد سند ملک مشاع توصیحات بیشتری ارائه‌دهیم و نگاه دقیق‌تری به‌آن داشته باشیم.

در سند ملک مشاع صرفا مالکیت مالکان قید شده است و سهم هر یک از مالکان مشخص نیست اما سند شش دانگ به این معنا است که مالکیت ملک به صورت کامل برای یک فرد است. در املاک مشاعی در صورتی که شرکا رضایت داشته باشند یک نفر میتواند تمام ملک را تصرف و استفاده کند. اما در صورتی که رضایت سایر شرکا در مورد تصرف و استفاده وجود نداشته باشد تصرف غیر قانونی صورت گرفته و سایر مالکان می‌توانند دعوای خلع ید را مطرح نمایند.

بیشتر بخوانید : تصرف عدوانی

تفاوت سند مشاع با سند تفکیکی
تفاوت سند مشاع با سند تفکیکی

تفاوت سند مشاع با سند تفکیکی

در برخی موارد مشاهده می‌شود که افراد سند مشاع را با سند تفکیکی اشتباه می‌گیرند و تصور بر یکسان بودن آنها دارند، در صورتی که این دیدگاه کاملا نادرست است.

سند تفکیکی نیز برای ملکی است که چند مالک دارد اما نکته در این است که در این اسناد ملک بین افراد مالک تقسیم شده و سهم هر مالک به صورت مشخص شده تعیین شده است. اما در اسناد مشاعی هیچگونه تقسیم بندی صورت نگرفته و فقط اسامی مالکان نام برده شده.

دریافت و نحوه ی تفکیک سند در ملک مشاع

بسیاری از مالکان در ملک مشاع ممکن است که به مشکلات و اختلاف نظرهایی بر بخورند و از آنجایی که هردوی آنها در سند مالک هستند و بدون رضایت یکدیگر حق دخل و تصرف ملک را ندارند و در سند مشاعی گفته نشده که کدام مالک صاحب چقدر از ملک است به این تصمیم برسند که سند مجزا دریافت کنند.

مراحل دریافت سند برای املاک مشاع
مراحل دریافت سند برای املاک مشاع

مراحل دریافت سند برای املاک مشاع

  • درخواست مالک برای تفکیک سند به اداره‌ی ثبت
  • تعیین شدن سهم هر یک از مالکان
  • تنظیم تقسیم نامه
  • تنظیم صورت جلسه تفکیکی
  • ارسال مدارک ملک مورد نظر و تقسیم نامه به اداره‌ی ثبت
  • ابطال سند قبلی(مشاع) و سپس تنظیم سند های مجزا برای مالکین با توجه به سهم هر فرد

صورت مجلس تفکیکی حاوی مشخصات دقیق متراژ و اطلاعات کامل سهم های تقسیم شده‌ی هر یک از مالکان است. یکی از خدمات بسیار مهم موسسه حقوقی عدل مبین مشاوره تخصصی درباره تبدیل سند عادی به رسمی بوده و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره با بهترین وکلای ملکی ما همین حالا با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.

دریافت سند تک برگ و شش دانگ برای املاک مشاع
دریافت سند تک برگ و شش دانگ برای املاک مشاع

دریافت سند تک برگ و شش دانگ برای املاک مشاع

در صورتی که ملک مشاع دارای سند منگوله دار قدیمی باشد، هر یک از مالکان می‌توانند سند مجزا تک برگ دریافت کنند. قبل از آن باید افراز و تفکیک ملک صورت گیرد. در برخی موارد نیز ممکن است یک ملک چند طبقه و بزرگ سند مشاعی داشته باشد، در این صورت نیز باتوجه به برخی نکات مالکان می‌توانند سند شش دانگ بگیرند.

مراحل تبدیل سند مشاعی به سند شش دانگ

اولین نکته ای که باید برای تبدیل سند مشاع و دریافت سند شش دانگ به آن توجه نمایید این است که ملک باید قابل افراز باشد به زبان ساده تر یعنی متراژ ملک به گونه ای باشد که به صورت استاندارد به واحد یا طبقه تقسیم گردد.

سپس با در اختیار داشتن مدارک اولیه و مراجعه به اداره ی ثبت درخواست تبدیل سند مشاع به شش دانگ را ارائه میدهید.

بعد از آن اداره ی ثبت با درمیان گذاشتن درخواست شما با شهرداری به بررسی می‌پردازند و با موافقت شهرداری مجوز تبدیل سند مشاع به شش دانگ از سوی اداره ثبت صادر می‌گردد.

در انتها تقسیم‌نامه‌ای از سوی اداره ی ثبت برای تقسیم واحد و متراژ تنظیم می‌شود و به هر مالک ارائه می‌گردد و بعد از آن مالکان برای دریافت سند شش دانگ خود باید به اداره ی ثبت مراجعه نمایند.

دعاوی ملکی مربوط به املاک مشاعی در استان تهران بسیار رایج است. با توجه به قوانین مهم مربوط به سند ملک مشاع و نکات مهم آن، می‌توانید با بهترین وکیل ملکی غرب تهران در این زمینه مشاوره دریافت کنید. دعاوی املاک مشاعی در غرب تهران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

مدارک اولیه لازم برای دریافت سند شش دانگ
مدارک اولیه لازم برای دریافت سند شش دانگ

مدارک اولیه لازم برای دریافت سند شش دانگ

  • سند مالکیت
  • کارت شناسایی
  • عوارض شهرداری
  • فیش آب، برق و گاز

نکات تکمیلی

از سال ۹۰ به بعد تمام اسناد مالکیت به صورت تگ برگ صادر می‌گردد.

در صورتی که ملک قابلیت تبدیل شدن به چند سند شش دانگ را نداشته باشد، برای هر فرد سند تک برگ با سهم مشخص هر مالک صادر می‌گردد.

برای تبدیل سند مشاع به شش دانگ باید موافقت شهرداری گرفته شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 3 / 5. تعداد نظرات: 2

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *