سند عادی چیست؟ | مهم ترین نکات درباره اسناد عادی که باید بدانید

اسناد عادی
اسناد عادی

اسناد از مهم ترین مدارک مالکیت محسوب میشوند در معاملات و دعاوی حقوقی حقوقی و کیفری مربوطه توجه زیادی به آن میشود. اسناد عادی یا سند عادی نیز بسیار رایج هستند و نکات بسیار مهمی درباره این نوع از سند وجود دارد که باید به آن توجه شود. عدل مبین قصد دارد تا در این مقاله درباره سند عادی برای شما عزیزان صحبت کند.

همچنین شما میتواند برای دریافت مشاوره تلفنی و یا حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید تا از بهترین وکیل موسسه حقوقی عدل مبین مشاوره دریافت کنید.

سند عادی چیست؟
سند عادی چیست؟

سند عادی چیست؟

به طور معمول اسناد را میتوان به دو دسته ی سند رسمی و سند عادی دسته بندی کرد. به زبان ساده میتوان گفت که تفریف سند عادی اینگونه است که سند عادی نوشته ای است که دو طرف قرارداد تنظیم میکنند و این سند در صورت لزوم در دادگاه برای استناد بر موضوعات کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید : ابطال سند رسمی

مشخصات سند عادی

 • برای این اسناد رو نوشتی وجود ندارد
 • این اسناد توسط کارمند های رسمی تنطیم نمیشود
 • ترتیب های تنظیم سند در آن اتفاق نیوفتاده است
 • در این اسناد نیز مهر، امضا و اثر انگشت وجود دارد
نکاتی در مورد سند عادی
نکاتی در مورد سند عادی

نکاتی در مورد سند عادی

 • طبق ماده ی ۱۲۸۹ سند عادی هر گونه سندیست که عناصر درج شده در سند رسمی را نداشته باشد
 • گاهی اوقات اسناد عادی مانند چک همانند سند رسمی شناخته میشوند
 • سند املاک و یا ازدواج اگر در دفاتر اسناد رسمی ثبت نشوند سند عادی شناخته میشوند

نحوه ی تنظیم سند عادی

سند عادی بر خلاف تعریفات سند رسمی ویژگی های متفاوت تری دارد با توجه به ساده بودن نحوه ی نوشتن سند عادی ، بسیاری از افراد در طول روز ممکن است این سند را تنظیم کنند. این نوع سند بین دو نفر به صورت مکتوب بر روی برگه و با مهر و امضای طرفین تنظیم میشود.

مزایا و معایب اسناد عادی
مزایا و معایب اسناد عادی

مزایا و معایب اسناد عادی

 • یکی از معایب بزرگ و اصلی سند عادی عدم امکان دریافت المثنی و استعلام است. به طور ساده در صورت مفقود شدن این سند به دلیل نبود رو نوشت نمیتوان به مفاد آن دسترسی پیدا کرد و نمیتوان استعلام آن را گرفت، در صورتی که در اسناد رسمی رو نوشت موجود است که نزد مامور قانونی نگهداری میشود.

بیشتر بخوانید : الزام به تنظیم سند رسمی

 • یکی از جرم هایی که امروزه به صورت رایج در اسناد عادی مشاهده میشود فروش اموال به چند نفر میباشد. به دلیل آینکه این اسناد در جایی ثبت نمیشوند میتوان آن را به چند نفر انتقال داد که البته برای این تخلفات‌ نیز میتوانید افراد متخلف را در قالب فروش مال معارض تحت تعقیب قرار دهید. البته که امروزه برای انتقال املاک سامانه ای تحت عنوان ایران تجارت، توسط سازمان اسناد راهاندازی شده تا با ثبت مبایعه نامه میتوانید کد رهگیری گرفته همچنان میتوانید استعلامات لازم را نیز در موارد مرتبط دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید : فروش مال غیر

 • انتقال صوری اموال با سند عادی به منظور فرار از پرداخت بدهی از دیگر معایب این نوع سند است. البته که تاریخ انتقال سند معیار فروش به حساب میاید اما ممکن است که در مقابل طلبکاران قابل استناد بوده و موجب شود حقوق طلبکار ضایع شود. البته نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که در صورت اثبات صوری بودن آن حکم متخلف کلاهبرداری است.
 • به طور ساده میتوان گفت تنها مزیت سند عادی بدون تشریفات بودن در انتقال و تنظیم آن است بر خلاف اسناد رسمی که حتما باید از طریق دفاتر اسناد رسمی یا اداره ی ثبت انتقال یابند.

اسناد تجاری

یکی از پر کاربرد ترین دسته بندی های اسناد عادی اسناد تجاری هستند که این اسناد میان تجار بسیار حیاتی است. بارنامه، قبوض انبار، چک و سفته از این قبیل اسناد هستند.

اسناد عادی لازم الاجرا

در بعضی از موارد اسناد عادی نیز با توجه به قوانینی خاص لازم الاجرا هستند به طور مثال چک، که یکی از اسناد عادی به شمار میرود اما با توجه به قانون صدور چک، نوعی از اسناد عادی لازم الاجرا میباشد.

 

اسناد عادی در حکم سند رسمی
اسناد عادی در حکم سند رسمی

اسناد عادی در حکم اسناد رسمی

در برخی موارد اسناد عادی اعتبار اسناد رسمی را دارند.بر طبق ماده ی ۱۲۹۱ قانون مدنی اسناد عادی در ۲ مورد اعتبار سند رسمی دارند.به طور مثال اگر فردی که سند بر علیه او منعقد شده است ، صدور آن از منتسب الیه اذعان نماید و یا همچنین در دادگاه اگر مشخص شود که فردی که سند را تکذیب می نماید آن را مهر یا امضا کرده است، در این صورت سند عادی اعتبار سند رسمی را دارد.

موسسه حقوقی عدل مبین به صورت تخصصی در زمینه مشکلات اسناد عادی و اسناد رسمی فعالیت میکند و در مناطقی مانند شهر تهران که حجم معاملات بالایی دارند و بیشتر با این موضوعات سر و کار دارند بهترین خدمات را ارائه میدهند. برای ارتباط با بهترین وکیل ملکی در غرب تهران میتوانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *