دستور فروش ملک مشاع و مشترک | همه چیز درباره دستور فروششرایط طرح دعوای دستور فروش

دعوای دستور فروش ملک مشاع شرایط زیر را دارد:

 1. ملک مورد نظر باید دارای مالکیت مشاع باشد یعنی بیش از یک نفر مالک آن باشند.
 2. مالکین نتوانند بر سر نحوه بهره‌برداری از ملک به توافق برسند.
 3. یک یا چند نفر از مالکین باید با درخواست کتبی از دادگاه صالح تقاضای صدور حکم فروش ملک را بنمایند.
 4. درخواست‌کننده باید ثابت کند که ملک قابل تقسیم نیست یا تقسیم آن منطقی و عملی نمی‌باشد.
 5. درخواست‌کننده باید نشان دهد ادامه مالکیت مشاع باعث ضرر و زیان او می‌شود.
 6. دادگاه پس از رسیدگی و استماع دفاعیات طرفین، دستور فروش را صادر می‌کند.
 7. ملک از طریق مزایده به فروش می‌رسد.

دستور فروش دستوری است ازسوی مقام قضایی ، مربوط به فروش ملکی که چندین صاحب مشترک دارد و مالکان مشترک نتوانند در مورد نحوه بهره‌برداری از ملک به توافق برسند و نتیجتا یک یا چند نفر از شرکا از مرجع قضایی تقاضای فروش مال مشترک و پرداخت سهم هریک را به نسبت تعیین شده درخواست میکند. تمام این امور بهتر است زیر نظر یک کارشناس در حوزه ملک یا یک مشاور حقوقی ملکی صورت گیرد.
  


چه زمانی میتوان دعوای دستور فروش را مطرح کرد ؟

در هر زمانی که مالکین نتوانند بر سر نحوه استفاده و بهره‌برداری از ملک به توافق برسند و تقسیم ملک نیز بین مالکین امکان‌پذیر نباشد یا باعث ایجاد زیان به آنها شود یا هنگامی که ادامه مالکیت مشترک موجب تضییع حقوق یک یا چند نفر از مالکان گردد. همچنین اگر شرایطی پیش بیاید که ملک غیرقابل انتفاع باشد و ادامه وضعیت موجود منجر به ورشکستگی مالکین شود یا اینکه وضعیت به گونه ای پیش برود که مالکین نتوانند هزینه‌های مربوط به نگهداری ملک را تأمین کنند و اختلافات شدید و غیرقابل حل بین مالکین به وقوع بپیوندد، در این شرایط مالکین می‌توانند با طرح دعوا در دادگاه و رعایت شرایط شکلی و ماهوی دعوا ، تقاضای صدور حکم فروش ملک مشاع را بنمایند. دادگاه نیز درصورت کامل بودن مدارک و مستندات ذی نفع مکلف به صدور دستور فروش آن مال خواهد بود. رضایت یا عدم رضایت سایر شرکا مانع صدور دستور دادگاه نخواهد بود.

بیشتر بخوانید : ملک مشاع چیست؟

 

تفاوت دستور فروش و تقسیم ترکه

گاهی ممکن است افراد دستور فروش ملک مشاع را با تقسیم ترکه اشتباه بگیرند، چند مورد از تفاوت های این دو موضوع را در زیر برای درک بهتر تفاوت های آنها بیان کرده ایم تا بتوانید دعوای خود را با علم و آگاهی کامل مطرح کنید. در هر صورت، بهتر است با یک وکیل متخصص در امور ملکی یا مشاور حقوقی مربوطه در موسسه حقوقی عدل مبین مشورت کنید تا شرایط دقیق و متناسب با موقعیت خاص شما را بررسی و تهیه کند . این اطلاعات تنها به عنوان راهنما ارائه شده‌اند و قانون‌ها و مقررات قابل تغییر هستند و ممکن است در موقعیت‌های مختلف متفاوت باشند.

 1. دستور فروش مربوط به اموال مشاع است اما تقسیم ترکه مربوط به اموال متوفی می‌باشد.
 2. در دستور فروش، ملک مشاع فروخته می‌شود اما در تقسیم ترکه، اموال بین وراث تقسیم می‌گردد.
 3. دستور فروش با درخواست یکی از مالکین مشاع صورت می‌گیرد اما تقسیم ترکه با درخواست وراث انجام می‌شود.
 4. در دستور فروش، دادگاه حکم به فروش ملک می‌دهد اما در تقسیم ترکه، دادگاه ناظر بر تقسیم اموال است.
 5. هدف از دستور فروش، فروش ملک و جلوگیری از ضرر است در حالی که هدف تقسیم ترکه، تقسیم ارث بین وراث است.
 6. در دستور فروش، وجوه حاصل از فروش بین مالکین تقسیم می‌شود اما در تقسیم ترکه، اموال بین ورثه تقسیم می‌گردد.

بنابراین تفاوت اصلی این دو، نوع مال و هدف از طرح دعواست.

 

مراحل قضایی دعوای دستور فروش ملک مشاع

ابتدا یک یا چند نفر از مالکین با مراجعه به دفتر خدمات قضایی می بایست نسبت به تنظیم دادخواست و تقدیم آن به دادگاه صالح اقدام کنند. در مرحله ی بعد ابلاغیه حضور در جلسه ی رسیدگی از سوی دادگاه به سایر مالکین جهت حضور ارسال خواهد شد و بررسی دادخواست توسط دادگاه و استماع دفاعیات طرفین دعوا ، در صورت احراز شرایط، ملک توسط کارشناس رسمی دادگاه ارزیابی می شود و با تعیین قیمت پایه مزایده و آگهی مزایده در روزنامه کثیرالانتشار حداقل ۱۵روز قبل از مزایده منتشر می شود.

لازم به ذکر است، مناطقی که میزان خرید و فروش املاک در آنها زیاد است، تعداد بیشتری از این نوع دعاوی را دارا هستند و پرونده های بسیاری در دادگاه ها وجود دارد. برای مثال شما باید برای منطقه غرب تهران از یک وکیل ملکی متخصص در غرب تهران کمک بگیرید تا بهترین مشاوره ها را دریافت کنید.

 در روز برگزاری مزایده در دفتر دادگاه، ملک به بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش می رسد و با صدور حکم قطعی، مالکیت به نام خریدار انتقال می یابد و وجوه حاصل از فروش بین مالکین پس از کسر هزینه‌ها تقسیم می گردد.

بیشتر بخوانید : افراز ملک مشاع چیست؟

در نهایت لازم به ذکر است که حضور وکیل در دعوای دستور فروش ملک مشاع می‌تواند به شما اطمینان و امنیت بیشتری در مواجهه با مسائل حقوقی و قانونی بدهد همچنین، همکاری با وکیل حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از حقوق و تعهدات خود داشته باشید و از نقاط قوت و ضعف حقوقی خود آگاه شوید و در تصمیم‌گیری‌های مهم مربوط به دعوای دستور فروش ملک مشاع مانند تسویه و تفاوت‌های احتمالی به شما کمک کنند.

 به طور کلی، حضور وکیل در دعوای دستور فروش ملک مشاع می‌تواند به شما اعتماد بیشتری در حقوق و منافع خود بدهد و فرآیند را به طور کلی بهبود بخشد.

موسسه حقوقی عدل مبین با افتخار بهترین وکلای پایه یک دادگستری را برای پرونده ملکی شما به کار میگیرد.

موسسه عدل مبین با داشتن بهترین وکیل ملکی در تهران حق و حقوق شما را به صورت کامل حفظ میکند. همین حالا با شماره تلفن های موجود جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.
 0 نظر

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید !

طراحی و توسعه توسط تابزمدیا | تولید محتوا: آرمین اسدی