خسارت عدم انجام تعهد یا تاخیر در آن | شرایط گرفتن خسارت

خسارت تاخیر عدم انجام تعهد
خسارت تاخیر عدم انجام تعهد

خسارت تاخیر در انجام تعهد چیست؟

هنگامی که شما طرف مقابل را به انجام تعهدی در زمان و تاریخ مشخصی موظف کرده اید، و طرف مقابل در زمان مشخص شده به تعهد خود عمل نکرد و تاخیر در انجام تعهد داشت هم شامل خسارت خواهد شد و هم باید تعهد خود را به صورت دقیق و کامل اجرا کند.

ممکن است شما برای یک کاری با طرف مقابل خود قراردادی نوشته باشید و داخل متن آن تعهداتی قید کرده باشید. حال ممکن است طرف مقابل شما به این تعهدات عمل نکند و یا در زمانی که مشخص شده است به تعهدات عمل نکند. این کار باعث می‌شود تا خساراتی به شما وارد شود. آیا می‌دانید در این مواقع چگونه باید حق خود را به صورت قانونی بگیرید؟ آیا درباره خسارت عدم انجام تعهد شنیده اید؟ موسسه حقوقی عدل مبین در این مقاله به صورت کامل به این موضوع حقوقی می‌پردازد.

درباره حکم تخلیه ملک بیشتر بخوانید

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر در قرارداد خود شرایط خسارت را قید نکرده باشید نمی‌توانید جهت گرفتن خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد به صورت قانونی اقدام کنید. سعی کنید در قرارداد خود درباره خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد به صورت کامل و مشخص صحبت کنید.

گرفتن خسارت عدم انجام تعهد
گرفتن خسارت عدم انجام تعهد

چگونه خسارت عدم انجام تعهد را بگیریم؟

در این بخش می‌خواهیم به شرایطی اشاره کنیم که برای گرفتن خسارت عدم انجام تعهد باید رعایت شود. در هر حالت و شرایطی نمیتوانید جهت گرفتن خسارت اقدام کنید. شرایط موجود عبارت اند از:

  1. اثبات اینکه خسارت و ضرر به شما وارد شده است و این خسارت ناشی از عمل نکردن به تعهدات قید شده در قرارداد است.
  2. باید از زمانی که برای انجام تعهد قید کرده بودید گذشته شود تا بتوانید از این راه قانونی استفاده کنید.

درباره تصرف عدوانی بیشتر بخوانید

توانایی انجام تعهد توسط طرف مقابل

توجه داشته باشید که اگر طرف شما توانایی داشته تا تعهد خود را انجام دهد اما با این حال این کار را نکرده است، شما می‌توانید درخواست خسارت عدم انجام تعهد داشته باشید. اما اگر فرد مقابل بنا به دلایل مشخصی مانند مشکل فیزیکی، تصادف و … نتواند در تاریخ مشخص شده تعهد خود را انجام دهد و دلایل آن قابل اثبات باشد، شما نمی‌توانید درخواست خسارت داشته باشید.

وجه التزام در خسارت عدم انجام تعهد

مبلغی که جهت خسارت باید دریافت کنید همان وجه التزام نام دارد. هنگامی که قراردادی با طرف مقابل خود می‌بندید، مبلغ وجه التزام را باید در قرارداد خود به صورت دقیق قید کنید تا به مشکلی برنخورید. اگر درباره خسارت عدم انجام تعهد و میزان وجه التزام در قرارداد نکته ای گفته نشده است فقط درصورتی که به شما خسارتی وارد شده باشد می‌توانید از این راه  اقدام کنید و در غیر این صورت امکان این کار را ندارید.

وکیل برای دیافت خسارت
وکیل برای دیافت خسارت

پیشنهاد عدل مبین به شما

اگر درمورد تعهدات قرارداد خود با طرف مقابل به مشکل برخورده اید و می‌خواهید با اطمینان خاطر و بدون انجام مراحل دادگاهی و اداری به صورت شخصی به گرفتن خسارت خود برسید، بهترین پیشنهاد ما به شما مشاوره با بهترین وکیل ملکی در تهران در موسسه حقوقی عدل مبین است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *