اهمیت استفاده از وکیل برای قرارداد چیست؟ | پیشگیری از مشکلات حقوقی

اهمیت استفاده از وکیل قرارداد
اهمیت استفاده از وکیل قرارداد

با توجه به اهمیت کمک گرفتن از وکلا در پرونده‌های مختلف شاید برای شما هم سوال شود که در زمان عقد قرارداد، وکیل قرارداد به چه کسی گفته می‌شود و داشتن وکیل برای تنظیم قرارداد چه اهمیتی دارد؟ در ادامه این مطلب می خواهیم با وظایف وکیل برای تنظیم قرارداد و اهمیت آن بیشتر آشنا شویم.

موسسه حقوقی عدل مبین با بیش از 20 سال تجربه در زمینه تنظیم و بررسی انواع قراردادهای تجاری، ملکی و … بهترین خدمات را در زمینه مشاوره درباره قرارادادهای شما ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره همین حالا با ما تماس بگیرید

وکیل تنظیم قرارداد در واقع یکی از مهم‌ترین انواع وکلای حقوقی در جامعه می‌باشد. باید بگوییم که مبحث قراردادها، بحثی بسیار تخصصی است که یک وکیل طی سال‌ها کسب تجربه و همینطور گذراندن دوره‌‌های تخصصی به این مهارت دست پیدا می‌کند.

وکیل قرارداد نویسی، قادر به این است که یک قرارداد محکم از نظر حقوقی را تنظیم کند و راهکارهای مناسب را برای این امر پبش‌بینی نماید. امروزه میلیون‌ها پرونده حقوقی در کشور و حجم زیادی از شکایات مردم در نتیجه عدم تنظیم قراردادهای اصولی و محکم حقوقی بین طرفین شکایت وجود دارد. این شکایات و اختلافات موجب تحمل هزینه ‌های زیاد دادرسی و حق الوکاله و خسارت‌های مادی و معنوی برای هر دو طرف دعوا است و گاهی موجب سال‌ها اتلاف وقت در دادگستری می ‌شود.

به همین علت در زمان تنظیم و تدوین قرارداد لازم است یک فرد که مسلط به قوانین است مانند وکیل تنظیم قرارداد حضور داشته باشد. این امر سبب می شود احتمال بروز تعارض تا حد ممکن کاهش یابد. باید گفته شود که یکی از اشتباهات رایج مردم در امور مربوط به قراردادها این مهم است که برخی بر این باورند که خودشان باید قرارداد را تنظیم کرده و سپس قرارداد را به رویت وکیل خود برسانند تا وکیل قرارداد را تایید نماید.

برخی از اشخاصی که به وکیل قرارداد نویسی مراجعه می‌کنند، اشخاصی هستند خود مراحل تنظیم و تدوین قرارداد را شروع کردند و در برخی از مراحل اجرای قراردادهای خود با مشکلاتی مواجه شده‌ اند؛ بنابراین باید گفته شود که سطح اطلاعات و آگاهی وکیل تنظیم قرارداد درباره قوانین موجود و وقایع و مشکلاتی که ممکن است اتفاق بیفتد در پیروزی پرونده‌های از این نظیر بسیار حائز اهمیت است.

در این صورت که قراردادهای تجاری دارای انواع مختلفی هستند و به همین دلیل لازم است تا برای تنظیم این مدل از قراردادها، شخص اطلاعات زیادی درباره قوانین تجارات داخلی و همینطور بین المللی داشته باشد.

با این اوصاف اگر موکل قصد داشته باشد قراردادی را برای تجارت داخلی تنظیم نماید، باید به وکلایی که با قوانین قرارداد های تجاری داخلی آشنا هستند، مراجعه کند و اگر قراردادی مبنی بر یک تجارت بین المللی نیاز داشته باشد، به وکلایی که در زمینه قرارداد های تجارات بین المللی تخصص و آگاهی دارند، مراجعه می‌کند.

وظایف وکیل قرارداد
وظایف وکیل قرارداد

وظایف وکیل قرارداد

وکیل تنظیم قرارداد شخصی است که نسبت به شرایط صحت عمومی و اختصاصی هر قرارداد آشنایی دارد. در واقع این فرد آگاه است که یک قرارداد برای قانونی بودن و همینطور داشتن اعتبار قانونی باید چه شرایطی را رعایت کرده و داشته باشد. باید گفته شود تنظیم درست و صحیح این تعهدات و سایر بندهای قرارداد بسیار حائز اهمیت است.

و همینطور مسئله ای که باید به آن توجه داشت این مسئله است که قرارداد باید به زبان قانون تدوین شود. با این حال گاهی استفاده از یک جمله و یا یک کلمه می تواند تمامی مفاهیم را تغییر بدهد. به همین علت گفته می شود اگر می‌خواهید قرارداد تنظیم شده به هدف واقعی خود رسیده و همینطور با کمترین احتمال به تعارض برسد، بهتر است حتما از یک وکیل مجرب و با تجربه برای تنظیم و تدوین قرارداد خود استفاده کنید.

باید گفته شود برای تنظیم یک قرارداد بدون عیب و نقص نیاز به تنظیم چک لیست است و همینطور تحقیق در خصوص موضوع قرارداد و یا به بیانی دیگر اعتبار سنجی یکی از نکات دارای اهمیت در نگارش یک قرارداد خوب است. یکی از وظایف وکیل تنظیم قرارداد سنجش اعتبار قرارداد های تجاری است. در اصل وکیل قرارداد، با توجه به درخواست‌های طرفین قرارداد اقدام به انعقاد قراردادهای استاندارد می‌کند. در ادامه به دیگر مسئولیت‌ها و وظایف وکیل قرارداد ها می پردازیم.

منظور از وکیل قرارداد چیست؟
منظور از وکیل قرارداد چیست؟

منظور از وکیل قرارداد چیست؟

بسیاری از اشخاص بر این باورند که تنها شرکت‌ها و یا مجموعه‌های گسترده نیازمند به کمک گرفتن از وکلای متخصص قراردادها هستند، اما همانگونه که آگاهید بسیاری اوقات در زندگی روزمره خود، تنظیم برخی از قراردادهایی مثل قراردادهای خرید و فروش املاک و یا مشارکت قراردادهای کاری و غیره برای افراد حقیقی انجام می‌ شود که بسیار بهتر است در این شرایط از وکلای متخصص قراردادها کمک گرفته شود.

وکیل قرارداد نویسی وظایف و ویژگی های بسیاری دارد که موجب می‌شود موکل در معاملات با خیالی آسوده قرارداد‌‌های خود را امضا و معاملات را به سرانجام برساند.

اما شاید با خود بگویید که منظور از وکیل قرارداد تخصصی چیست؟ این دسته از وکلا تحصیلات خود را در رشته حقوق به اتمام رسانده‌اند و در تمامی آزمون‌های کانون وکلا شرکت نموده‌اند. و می‌توانند در تمامی زمینه‌های حقوقی فعالیت داشته باشند اما به طور تخصصی فقط به تنظیم قرارداد و بررسی چالش های آن به صورت دقیق می‌پردازند.

 

همین حالا مشکل ملکی خود را حل کنید : مشاوره با وکیل ملکی

ویژگی‌ها و مزایای وکیل قرارداد ملکی

بالا تر از مزایا و وظایف یک وکیل قرارداد به طور مختصر گفته شد اما وکیل قراردادهای ملکی وظایف دیگری نیز دارند که به شرح زیر می‌باشند

  • اولین و مهم‌ترین وظیفه‌ی یک وکیل قرارداد نویسی مشورت دادن به موکل است. به طور مثال در صورت تمایل شما به تنظیم یک قرارداد ساخت و ساز شراکتی، وکیل شما میتواند درباره کلیه‌ی مسائل قانونی و حقوقی این دسته از قراردادها به شما مشورت لازم را بدهد
  • بررسی امکان سنجی : اگر در یک پروژه کلان اقتصادی شریک می‌شوید وکیل قرارداد به شما توصیه می‌کند که قبل از هر اقدامی امکان سنجی کنید. این بدان معناست که تعهدات خریدار یا فروشنده‌ی مورد نظر را در دیگر قرارداد‌هایی که با دیگران منعقد کرده است را بررسی نمایید. پس از بررسی کامل قراردادهای قبلی فرد وکیل توصیه و یا عدم توصیه به انعقاد قرارداد را پیشنهاد می‌دهد.
  • شناسایی و بررسی ریسک در هنگام تنظیم قرارداد از دیگر مزایا و وظایف وکیل قرارداد می‌باشد. به طور مثال ملکی که قصد خرید آن را دارید در مکانی قرار دارد که بعدا امکان تخریب آن توسط شهرداری زیاد است و مشکلات حقوقی دارد. وکیل با اطلاع رسانی به شما از به وجود آمدن مشکلات این چنینی جلوگیری می‌نماید.
  • اصلاح و بازبینی پیش‌نویس‌های قراردادی
  • آگاه سازی موکل از مسایل حقوقی در جلسات مذاکره
  • در صورت انعقاد یک قرارداد اصلی، تفاهم نامه و یا پیش‌نویس بهتر است که حتما یک کارشناس قراردادنویسی آن را تنظیم نماید.
  • مدیریت و نظارت کردن بر شیوه اجرای صحیح مفاد ذکر شده در قرارداد
  • تلاش برای تفسیر کردن مفاد قرارداد در صورتی که بین طرفین اختلاف باشد
  • حل و فصل کردن اختلافات احتمالی ناشی از قرارداد

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *