انواع سند ملکی را بشناسید | چند نوع سند داریم؟

انواع سند ملکی را بشناسید
انواع سند ملکی را بشناسید

احتمالا تا به حال کلمه‌ی سند ملکی را زیاد شنیده‌اید و حتی در برخی موارد با آن سروکار داشته‌اید. برای افرادی که در بازار املاک فعالیت می‌کنند یا افراد ملاک نوع سند ملکی بسیار حائز اهمیت است. شاید از خودتان بپرسید مگر چند نوع سند داریم؟ یا اصلا چه فرقی با یکدیگر دارند؟ در این مطلب می‌خواهیم به انواع سند ملکی و خصوصیات آنها بپردازیم.

با توجه به ماهیت سند، میتوان آن را به صورت رسمی و غیر رسمی تقسیم‌بندی کرد. اما اسناد ملکی انواع مختلفی دارند که هر کدام با خصوصیات مختلف خود باعث شدند تا کمی کار برای افراد فعال در حوزه های ملکی سخت‌تر شود و نیاز به مطالعات بیشتر و حتی مشاوره گرفتن از افراد حقوق‌دان داشته باشند.

جهت دریافت مشاوره در خصوص انواع اسناد ملکی و دعاوی مربوط به آن، می‌توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید تا بهترین وکیل ملکی موسسه حقوقی عدل مبین شما را راهنمایی کند.

برخی از مهم‌ترین انواع اسناد ملکی
برخی از مهم‌ترین انواع اسناد ملکی

تعدادی از مهم ترین اسناد ملکی

 • سند مفروز
 • سند مشاع
 • سند شش دانگ
 • سند عرصه و اعیان
 • سند مالکیت اعیان
 • سند منگوله دار
 • سند تک برگی
 • سند ورثه‌ای
 • سند وقفی
 • سند المثنی
 • سند شورایی
 • سند معارض
 • سند وکالتی
 • سند بنچاق
سند ملک مشاع
سند ملک مشاع

سند ملک مشاع

همانطور که در مطالب مربوط به ملک مشاع و سند ملک مشاع توضیحاتی داده شد سند ملک مشاع سندی‌است که برای املاک مشاعی یا املاکی که چند مالک دارند مصداق دارد. در این سند مالکان در تمامی جزئیات ملک سهیم هستند و حدود و سهم مالکان تقسیم بندی نشده. از دیگر خصوصیات این سند می‌توان به این اشاره کرد که فقط به اسم مالکان است و در آن سهمی مشخص نشده و هر تغییراتی را که بخواهید در ملک انجام دهید یا تصمیم به خرید و فروش و یا دخل و تصرف آن داشته باشید باید با رضایت سایر مالکان صورت گیرد.

بیشتر بخوانید : تبدیل سند عادی به رسمی

سند مفروز
سند مفروز

سند مفروز

زمانی که یک ملک مشاعی که چند مالک دارد و مالکان قصد دارند تا هر کدام به صورت جداگانه قسمت‌ها و سهم های متعلق به خودشان را جدا کنند در ابتدا باید ملک افراز شود و سپس بعد از خارج شدن ملک از حالت مشاعی به هر مالک به صورت جداگانه سند شش دانگ به صورت مفروز تعلق خواهد گرفت. یعنی در آن سهم هر فرد به صورت جداگانه و کامل مشخص شده.

بیشتر بخوانید : افراز ملک مشاع

سند شش دانگ
سند شش دانگ

سند شش دانگ

از رایج ترین انواع سند ملکی و انواع سند رسمی، میتوان به سند شش دانگ اشاره کرد. سند شش دانگ از آن دسته اسنادی ‌است که هم بسیار مهم و هم برای افراد جامعه آشنا تر است. این سند از معتبرترین اسناد ملکی ‌است. سند شش دانگ بیانگر این است که فرد مالک تمام و کمال ملک است و هیچگونه شریکی ندارد و عدد شش هم اشاره به جهات دارد مانند شمال، جنوب، شرق، غرب و علاوه بر آن ها بالا و پایین را نیز در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : الزام به تنظیم سند رسمی

سند ملکی المثنی
سند ملکی المثنی

سند ملکی المثنی

در برخی موارد ممکن است سند اصلی ملک مفقود گردد. در این صورت مالک می‌تواند درخواست سند المثنی کند. اما برای دریافت این سند مالک باید استعلام های مربوط به شهرداری و اداره های آب و برق و گاز را هم بگیرد .جدا از آن امروزه برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات حقوقی محدودیت های بسیاری برای دریافت این سند اعمال شده است.

سند مالکیت ورثه‌ای
سند مالکیت ورثه‌ای

سند مالکیت ورثه‌ای

این سند زمانی صادر می‌شود که مالک اصلی ملک فوت شود. بعد از فوت فرد تمام اموال او به وراث وی منتقل می‌شود. و وراث فرد متوفی می‌توانند با مراجعه به اداره‌ی ثبت و ارائه مدارک لازم درخواست صدور سند مالکیت به اندازه سهم الارث خود کنند.

اما نکته ی لازم به توجه این است که اموال فرد متوفی به وراث حین فوت فرد تعلق می‌گیرد. مورد دیگری که در این سند مورد توجه است این است که در برخی موارد اسناد صادر شده برای وراث می‌توانند به صورت مشاعی نیز باشند.

سند ملکی معارض

در صورتی که برای یک ملک مشخص با حدود و مرز های تعریف شده، دو سند رسمی مالکیت با نام و تاریخ متفاوت صادر گردیده باشد، به این اسناد سند ملکی معارض می‌گویند. دادگاه مربوطه بعد از رسیدگی های لازم حکم ابطال یک یا هر دو سند را صادر می‌کند. از این رو سند ملکی معارض دیگر اعتباری نخواهد داشت.

سند ملکی منگوله‌دار
سند ملکی منگوله‌دار

سند ملکی منگوله دار

این اسناد همان سند‌های دفترچه‌ای هستند که توسط دایره های ثبتی توسط سیم و سرب پلمپ می‌شود و تعداد برگه های دفترچه بر روی جلد آن درج خواهد شد.این اسناد نیز سند های رسمی مالکیت هستند و می‌توانند ادعای مالکیت مالک را اثبات نمایند.

سند ملکی شورایی
سند ملکی شورایی

سند ملکی شورایی

از دیگر انواع اسناد ملکی می‌توان به سند ملکی شورایی اشاره نمود. این اسناد که توسط شوراهای محلی مناطق مختلف تنظیم و مهر می‌گردند همانند یک سند عادی به شمار می‌روند. از نکات حائز اهمیت این اسناد می‌توان به عادی بودن آن اشاره نمود و اسناد ملکی شورایی نسبت به اسناد رسمی اعتبار کمتری داشته و به خودی خود در دادگاه کمتر مورد استناد قرار می‌گیرند.

سند ملکی بنچاق

برخی اسناد نیز هستند که از زمان های قدیم وجود داشته اند. با توجه به این که در آن زمان اسناد به صورت دستی و توسط مردم تنظیم می‌شد برای تایید آن علما و افراد معروف و معتمد زیر سند را امضا می‌کردند. امروزه نیز برخی از این اسناد قابل استناد بوده و مالکیت مالک نسبت به ملک را اثبات می‌کنند.

مشاوره رایگان با وکیل ملکی
مشاوره رایگان با وکیل ملکی

سند ملکی وقفی

یکی دیگر از انواع اسناد ملکی اسناد وقفی می‌باشد که در واقع این اسناد گواهی صاحبان ملک برای وقف زمین و ملک می‌باشد. امروزه با توجه به قوانین وضع شده موجود، اکثر این اموال در اختیار سازمان اوقاف بوده که این اموال را به مدت ۹۹ ساله اجاره می‌دهد یا می‌توان گفت شما مالک ملک خواهید بود اما به مدت ۹۹ سال و هر ساله باید مبلغی را به سازمان اوقاف پرداخت کنید. انتقال سند و فروش این املاک نیز باید با اجازه‌ی سازمان اوقاف انجام گیرد.

سند ملکی تک برگ
سند ملکی تک برگ

سند ملکی تک برگ

بر خلاف اینکه در گذشته اکثر اسناد به صورت دفترچه‌ای و پلمپ شده بودنند امروزه اسناد ملکی به صورت تک برگی در برگه‌های خاص به صورت چاپی تنظیم می‌گردند. این اسناد که برای اموال غیر منقول صادر می‌شوند معمولا به رنگ سبز یا زرد هستند که در آن ابعاد، نشانی، مساحت، پلاک ثبتی و حتی کروکی ملک نیز درج میگردد. سند ملکی تک برگ از انواع سند ملکی رسمی به حساب می‌آید.

 برای انتقال سند ملکی تک برگ طرفین با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی سند قبلی را ابطال کرده و سند تک برگ جدید صادر شده را دریافت می‌نمایند.

بیشتر بخوانید : ابطال سند رسمی

سند وکالتی

در برخی موارد ممکن است سند وکالتی باشد. این اسناد به معنای اعطای وکالت در انتقال سند و یا فروش می‌باشد. در برخی مواقع ممکن است مالک به علت های مختلف مانند بیماری،عدم دسترسی و…. به دو یا چند نفر وکالت دهد، در این صورت این افراد باید برای تنظیم سند رسمی مالکیت باید در دفتر اسناد رسمی حضور یابند در صورت عدم رعایت تعهدات و عدم حضور افراد انتقال دهنده در دفتر اسناد رسمی، میتوان از متخلفان شکایت نمود.

بیشتر بخوانید : جعل سند ملکی

سند ملکی اعیان
سند ملکی اعیان

سند ملکی اعیان

در برخی موارد ممکن است سند اعیان به گوشتان خورده باشد. اعیان همان ساختمانی‌ است که بر روی زمین مشخص ساخته شده و دارای واحد ها و طبقات است. شما ممکن است یک واحد را خریداری کنید و سند اعیان دریافت نمایید این بدان معناست که شما صرفا مالک واحد خود هستید ولی هیچگونه مالکیتی در عرصه یا زمین مشخص شده نخواهید داشت.

سند ملکی عرصه و اعیان
سند ملکی عرصه و اعیان

سند ملکی عرصه و اعیان

این نوع سند نیز از انواع سند ملکی رایج محسوب می‌شود. با توجه به نکات و توضیحاتی که در مورد عرصه و اعیان ذکر کردیم، سند ملکی عرصه و اعیان به سندی گفته می‌شود که در آن میزان مالکیت در عرصه و اعیان به طور کامل ذکر شده است.

وکیل ملکی چه کمکی به ما می‌کند؟

با توجه به انواع مختلف اسناد ملکی و قوانین مهم مربوط به هرکدام، ممکن است در معاملات خود به مشکلاتی برخورد کنید. یک وکیل ملکی با تجربه هم می‌تواند شما را از بروز این مشکلات و خطرات احتمالی آگاه کند و هم می‌تواند در حل این مشکلات بهترین راهنمای شما باشد. موسسه حقوقی عدل مبین با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه پرونده‌های ملکی، بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا تماس حاصل فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *