انحصار وراثت ملک چگونه انجام می‌شود؟ | بررسی مراحل و قوانینبسیاری از خانواده ها بعد از فوت کردن اقوام نزدیک خود، اطلاعی از روند انحصار وراثت ملک شخص فوت شده ندارند. هنگامی که شخصی فوت می‌کند، املاک موجود از او که به صورت قانونی به نام او ثبت شده است، به بستگان او (طبق اولویت بستگان در قانون) تقسیم می‌شود. موسسه حقوقی عدل مبین قصد دارد تا در این مقاله به موضوع انحصار و وراثت ملک بپردازد.

جهت مشاوره حقوقی با بهترین وکیل ملکی در تهران میتوانید همین حالا با شماره های زیر تماس بگیرید.
مفهوم کلی انحصار وراثت ملک

از زمان فوت کردن یک فرد تا زمانی که فرد فوت شده دفن نشود هیچکس حق خرید و فروش و یا دخل و تصرف اموال و املاک او را ندارد. ممکن است فردی که فوت شده است در زمان حیاط خود به افرادی بدهکار بوده و طلبکارانی داشته باشد. ابتدا باید به این بدهکاری ها رسیدگی شود. حال میتوانیم به افرادی که ارث به آنها تعلق میگیرد بپردازیم. به این روند و مرحله انحصار و وراثت میگوییم که در این مقاله به بخش مربوط به ملک این موضوع میپردازیم.

تصرف عدوانی چیست

سامانه مالیات بر ارث

 

دریافت گواهی انحصار وراثت ملک

ممکن است شخصی که فوت شده یا به عبارتی فرد متوفی، دارای اموال و املاک زیادی باشد. ابتدا باید لیست اموال منقول و غیرمنقول را به صورت کامل تهیه کنید. توجه داشته باشید که ما در خصوص انحصار و وراثت ملک صحبت میکنیم و ملک و املاک در دسته اموال غیرمنقول محسوب می‌شوند. حال یکی از وراث باید برای دریافت گواهی انحصار وراثت به شورای حل اخلاف مراجعه کند و بعد از طی کردن روند اداری، گواهی را دریافت نماید. توجه داشته باشید که یک وکیل ملکی نیز میتواند این مراحل را برای شما انجام دهد.

هنگام مراجعه به شورای حل اختلاف باید به شعبه ای مراجعه کنید که در آخرین محل زندگی فرد متوفی باشد.”

ملک مشاع چیست

 

انجام انحصار وراثت ملک توسط دادگاه

برای اینکه به دادگاه جهت انحصار و وراثت مراجعه کنید، دادگاه به سه مدرک جهت انجام این کار نیاز دارد که به شرح زیر است:

 1. گواهی انحصار وراثت
 2. استشهاد دفتر ثبت اسناد رسمی
 3. برگه پرداخت مالیات

شما باید قبل از مراجعه به دادگاه با مراجعه به اداره مالیات، مالیات اموال به جا مانده از متوفی را پرداخت کنید. بعد از ارائه مدارک ذکر شده در بالا به دادگاه، انحصار وراثت و تقسیم ملک و اموال شخص متوفی توسط دادگاه انجام می‌شود.

 

تقسیم بندی وراث در انحصار وراثت ملک

در صورت کلی تقسیم بندی بر اساس اولویت بندی مشخص شده توسط قانون برای بستگان انجام می‌شود. در این قسمت به تقسیم بندی وراث اشاره میکنیم که به شرح زیر است:

 1. درجه اول : پدر و مادر، همسر، فرزندان، اولاد فرزندان
 2. درجه دوم : جد، برادر و خواهر، اولاد آنها
 3. درجه سوم : خاله، عمه، دایی، عمو، اولاد آنها

توجه داشته باشید که اگر بستگان درجه اول باشند و حضور داشته باشند، به بستگان درجه دو و سه اموالی نمیرسد.

 

چه مدارکی باید ارائه دهیم؟

برای انجام انحصار وراثت ملک، باید مدارک و اسنادی را برای ارائه به دادگاه آماده کنید. توجه داشته باشید که برای بهتر پیش رفتن روند انحصار وراثت، باید مدارک را به صورت کامل و قانونی آماده کنید. مدارک مورد نیاز به صورت زیر است :

 1. وصیت نامه فرد فوت شده
 2. کارت ملی و شناسنامه تمامی وراث
 3. عقدنامه فرد فوت شده (اگر فرد متوفقی متاهل بوده است)
 4. گواهی فوت
 5. استشهادیه انحصار وراثت
 6. سند رسمی یا قولنامه املاک مورد نظر


نکته مهم خرید ملک ورثه ای

بعد از انحصار و وراثت ملک و تعیین سهم هر یک از وراث، سندی تک برگ و رسمی برای هریک از افرادی که ملک به آنها ارث رسیده است آماده می‌شود. حال اگر کسی بخواهد این ملک ورثه ای را خریداری کند باید افراد وارث با سند های خود حضور داشته باشند و مدارک و اسناد مورد نیاز را تایید و امضا کنند. حتی اگر یکی از این وراث در این مراحل حضور نداشته باشد روند اداری و انتقال سند انجام نمی‌شود.

عرصه و اعیان چیست

 

سوالات متداول درباره انحصار وراثت ملک

آیا وکیل ملکی میتواند در روند انحصار و وراثت ملک کمک کند؟

درمواقعی ممکن است با نوع تقسیم بندی صورت گرفته مشکل داشته باشید و یا در روند اداری انحصار و وراثت به مشکل بر بخورید. در این موارد وکیل ملکی میتواند به شما کمک کند.

اگر ملک مورد نظر در انحصار وراثت سند رسمی نداشت چه باید کرد؟

در صورت نبود سند رسمی باید قولنامه ملک را ارائه دهید.

اگر فرد فوت شده یکی از فرزندان خود را از ارث محروم کند ملکی به او نمیرسد؟

اگر فرد متوفی فرزند خود را از از ارث محروم کند، به هیچ عنوان به او چیزی نخواهد رسید.

 

وکیل ملکی در انحصار و وراثت ملک

برای اینکه بتوانید در این نوع پرونده ها روند بهتری را پیگیری کنید و مدارک را به صورت قانونی و درست جمع آوری کنید میتوانید از یک وکیل ملکی کمک بگیرید. موسسه حقوقی عدل مبین با داشتن وکیل ملکی در تهران و سراسر ایران میتواند بهترین مشاوره های حقوقی را به شما در زمینه انحصار وراثت در بخش ملکی به شما انتقال دهد و بهترین روش های قانونی را به شما معرفی کند.

 

همین حالا با ما تماس بگیرید
0 نظر

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید !

طراحی و توسعه توسط تابزمدیا | تولید محتوا: آرمین اسدی