الزام به تنظیم سند رسمی | بررسی تمامی حالت های آن

الزام به تنظیم سند رسمی
الزام به تنظیم سند رسمی

داشتن سند رسمی، مهم ترین و معتبر ترین دلیل برای اثبات مالکیت شما در هر مالی محسوب می‌شود. ممکن است در خرید یک ملک و یا مال منقولی مانند خودرو، بخشی از مبلغ را جهت خرید پرداخت کرده باشید و قرار است هنگامی که سند رسمی به شما انتقال داده شد و به نام شما شد ما بقی پول را نیز پرداخت کنید. اما مالک اقدامی برای انتقال سند و به نام زدن سند برای شما انجام نمی‌دهد و شما دچار مشکل می‌شوید و نمی‌توانید مالکیت رسمی خود را در جایی ثابت کنید.

آیا می‌دانید در این مواقع چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ در این مقاله با ما باشید تا درباره یکی از مهم ترین نکات حقوقی، یعنی موضوع الزام به تنظیم سند با هم صحبت کنیم.

شما میتوانید جهت دریافت مشاوره درباره مشکل حقوقی ملکی خود و یا معاملات ملکی خود با وکیل ملکی موسسه حقوقی عدل مبین تماس بگیرید و رایگان مشاوره بگیرید.

الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

زمانی که فروشنده برای تنظیم سند یا به نام زدن سند بهانه ای بیاورد و یا به هر دلیلی از روی میل خود این کار را انجام ندهد، خریدار می‌تواند از طریق محکمه و مراجع قانونی، وی را الزام به تنظیم سند کند. دعوای الزام به تنظیم سند یکی از رایج ترین و مهم ترین دعاوی ملکی محسوب می‌شود.

تعریف سند عادی و سند رسمی

اگر سندی در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود و یا برای ثبت آن از اداره ثبت اسناد و املاک اقدام شود، به آن سند رسمی می‌گویند و به هر سندی که رسمی نباشد سند عادی گفته می‌شود. برای مثال قولنامه ها در دسته اسناد عادی قرار می‌گیرند و باید بدانید که اسناد رسمی به مراتب اعتبار بالاتری برای قانون نسب به اسناد عادی دارند.

انواع سند رسمی را بشناسید

در این بخش به صورت کوتاه انواع سند رسمی را برای شما عزیزان شرح می‌دهیم. با توجه به ماده 1287 قانون مدنی اسناد رسمی به شکل زیر تقسیم می‌شوند:

  • اسناد رسمی دسته اول : این اسناد در اداره ثبت اسناد و املاک تنظیم می‌شوند.
  • اسناد رسمی دسته دوم : این اسناد در دفاتر اسناد رسمی و یا همان دفتر خانه ها تنظیم می‌شوند.
  • اسناد رسمی دسته سوم : اسنادی که توسط مامورین رسمی قانونی دولت که توانایی و اختیارات این کار را دارند ثبت می‌شود.

سند رسمی برای اموال غیر منقول

سند رسمی در اموال غیر منقول نیز اهمیت بسیار بالایی دارند. اموال غیر منقول یعنی اموالی که قابلیت انتقال فیزیکی دارند بدون اینکه تخریب شوند و یا آسیبی ببینند. برای مثال هنگامی که شما قصد دارید تا مالکیت خود را در خودرو که جز اموال غیر منقول محسوب می‌شود اثبات کنید، سند رسمی مهم ترین مدرک شما است. برگه هایی مانند برگه سبز خودرو دلیلی برای اثبات مالکیت شما در خودرو نمی‌شود.

مراحل الزام به تنظیم سند رسمی
مراحل الزام به تنظیم سند رسمی

صدور حکم موقت برای منع فروش

برای این نوع دعاوی نکته مهمی که وجود دارد این است که علاوه بر اینکه برای الزام به تنظیم سند اقدام میکنید برای صدور حکم موقت منع فروش هم اقدام کنید تا فروشنده نتواند در این زمان ملک با به شخص دیگری بفروشد.

الزام به تنظیم سند رسمی درمورد ملک قولنامه ای

ممکن است در معامله، دو طرف تاریخی را در قولنامه تعیین کرده باشند تا در آن تاریخ به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند و انتقال سند رسمی را انجام دهند. حال اگر شخص فروشنده در تاریخ تعیین شده در دفتر اسناد رسمی به هر دلیلی حضور پیدا نکند، شخص خریدار می‌تواند با مراجعه به مراجع قانونی مورد نظر اقدام برای الزام تنظیم سند رسمی کند. شخص خریدار باید با مراجعه به دادگاه درخواست خود جهت الزام به تنظیم سند رسمی اعلام نماید.

الزام به تنظیم سند رسمی برای ملک مشاع چگونه است؟

همانطور که می‌دانید ملک مشاع به ملکی میگویند که دارای چند شریک است و چند مالک به صورت شریکی دارد. ممکن است فردی قصد داشته باشد تا به صورت شریکی بخشی از ملک مشاعی را خریداری کند که اگر در این حالت فروشنده وظیفه خود را درباره سند اجرا نکند برای تنظیم سند رسمی به مشکل بر خواهد خورد.

وکیل ملکی الزام به تنظیم سند ملکی

پیشنهاد موسسه حقوقی عدل مبین به شما عزیزانی که درگیر دعاوی الزام به تنظیم سند ملکی هستید، کمک گرفتن از مشاور حقوقی ملکی است تا بتواند بهترین راه حل های قانونی را به شما عزیزان پیشنهاد دهد.

وکیل ملکی در سراسر ایران
وکیل ملکی در سراسر ایران

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *