افراز ملک مشاع چیست؟ | ملک مشاع تقسیم بندی شده

افراز ملک مشاع
افراز ملک مشاع

در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل درباره اینکه ملک مشاع چیست و قوانین مهم آن در وبسایت موسسه حقوقی عدل مبین توضیح داده ایم. گفتیم که ملک مشاع ملکی است که به صورت شریکی دارای چند مالک است. ممکن است زمینی 2000 متری وجود داشته باشد و دارای 4 مالک به صورت شریکی باشد و هر فرد سهمی در این زمین دارد. اما آیاد درباره افراز ملک مشاع اطلاعات کاملی دارید؟ آیا از روند آن مطلع هستید؟ در این مقاله به بررسی کامل این موضوع مهم ملکی می‌پردازیم.

تعریف افراز ملک مشاع

افراز ملک مشاع یعنی اینکه ملکی مشاعی دارای تقسیم بندی و سهم بندی برای هر یک از مالکان باشد و سهم هر یک از مالکان از ملک به صورت دقیق مشخص شده باشد. برای مثال تصور کنید شخصی از یک زمین 2000 متری 500 متر را سهیم باشد و این سهم به صورت دقیق مشخص شده باشد.

اگر افراز ملک انجام شود دیگر مالکیت مشاعی به پایان میرسد و هر فرد مالک و صاحب قسمت تعیین شده خود می‌شود. هر یک از افراد مالک و شریک میتوانند به صورت جداگانه نیز اقدام به افراز ملک کنند و تقسیم بندی ملک را انجام دهند.

افراز ملک مشاع چگونه انجام می‌شود؟
افراز ملک مشاع چگونه انجام می‌شود؟

افراز ملک مشاع چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این کار شما باید درخواست افراز ملک را به دادگاه ارائه دهید. برای انجام این کار بهتر است از یک وکیل ملکی کمک بگیرید تا در تنظیم درخواست به شما کمک کند. هنگامی که شما افراز ملک را انجام می‌دهید، سهم هر یک از مالکان به صورت دقیق مشخص می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا بسیاری از مشکلات و اختلافات حل شود.

برای انجام افراز ملک مشاع شما باید دستور مستقیم از دادگاه را در اختیار داشته باشید.

افراز ملک مشاع را چگونه پیگیری کنیم؟

اگر ملک شما دارای سند باشد میتواند برای انجام افراز آن اقدام کنید. نقشه برداری ثبتی و معاینه محلی از اقداماتی است که جهت افراز ملک انجام می‌شود. بعد انجام تمامی این مراحل و تایید شدن قابل افراز بودن ملک، این موضوع به شرکای دیگر نیز انتقال داده میشود و شرکای دیگر از این موضوع مطلع می‌شوند. شرکای دیگر می‌توانند اعتراض خود را نیز به دادگاه اعلام کنند.

تقسیم ملک در افراز

برای تقسیم در افراز ملک، هر یک از قطعات زمین به صورت مشخص جدا می‌شوند. اگر توافق بین شرکا وجود داشته باشد قسمت های مشخص شده بین مالکان و شرکای دیگر تقسیم می‌شود. بسیاری از افراد با این موضوع مواجه می‌شوند که شرکا به توافق نمی‌رسند و نمی‌دانند در این موضوع چه اتفاقی رخ می‌دهد. باید بدانید که اگر افراد و شرکا توافق نداشته باشند، برای تعیین دقیق سهم قرعه کشی انجام می‌شود.

آخرین مرحله افراز ملک مشاع

هنگامی که شرایط زیر موجود بود افراز ملک به پایان میرسد:

 • امضای نماینده ثبت
 • امضای نقشه بردار
 • امضای متقاضی افراز
 • امضای شرکای دیگر
 • انجام تقسیم بندی و تعیین سهم

برای گرفتن نتیجه افراز ملک نیز می‌توانید از مسئول اداره ثبت اقدام به پیگیری نمایید.

هزینه افراز ملک مشاع
هزینه افراز ملک مشاع

هزینه افراز ملک مشاع چقدر است؟

هنگامی که مالکی و یا شخصی با وکالتی که در اختیار دارد اقدام به تفکیک و افراز ملک می‌کنند،تقاضای خود را به اداره ثبت ارسال می‌کند، و ارزش مورد تفکیک بر اساس ارزش به روز معاملاتی تعیین می‌شود.

مدارک لازم برای درخواست افراز ملک مشاع از اداره ثبت

 • سند مالکیت ملک یا شماره پلاک ثبتی
 • درخواست مبنی بر افراز
 • کپی کارت ملی

مدارک لازم برای طرح دعوای افراز در دادگاه

 • تصویر برابر اصل شده سند مالکیت
 • جلب نظر کارشناس
 • معاینه محلی
 • تصویر برابر اصل شده مدرک مفقودالاثر بودن و یا محجور بودن شرکای دیگر

نکته مهم درباره افراز ملک مشاع

تقاضای افراز ملک مشاع از دو طریق انجام می‌شود. شما هم میتوانید از طریق دادگاه برای افراز ملک اقدام نمایید و هم از طریق ادارات ثبتی. اگر جریانات ثبتی ملکی پایان یافته باشد میتوانید از طریق اداره ثبتی اقدام نمایید اما اگه جریان ثبتی ملک پایان نیافته است میتواند از طریق دادگاه اقدام کرد.

تصرف عدوانی چیست

وکیل ملکی در سراسر ایران
وکیل ملکی در سراسر ایران

جمع بندی

برای انجام امور افراز ملک باید قوانین مختلفی را رعایت کنید و روند اداری خاصی را طی کنید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی به افراز و تفکیک ملک خود برسید. در این مسیر ممکن است دچار اشتباهات قانونی و یا اداری مختلفی شوید که ممکن است مشکلات بیشتری را نیز در مسیر شما ایجاد کند. موسسه حقوقی عدل مبین مشاوره رایگان وکیل ملکی را به شما پیشنهاد میدهد تا بتوانید با استفاده از تجربیات و دانش وکیل ملکی موسسه جهت افراز ملک اقدام کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده؟

با کلیک بر روی ستاره امتیاز دهید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما امتیاز دهنده این مطلب باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *